PRÁVE TERAZ Poliačik končí v SaS: Údajne posilní Progresívne Slovensko, nasledovať ho majú ďalší | Topky.sk

Utorok, 17. júl 2018. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

PRÁVE TERAZ Poliačik končí v SaS: Údajne posilní Progresívne Slovensko, nasledovať ho majú ďalší

Martin Poliačik
Martin Poliačik, Zdroj: SITA
08.11.2017 15:00

BRATISLAVA - Poslanec Národnej rady SR Martin Poliačik opúšťa opozičnú stranu Sloboda a Solidarita, ktorú v roku 2009 spoluzakladal s predsedom strany Richardom Sulíkom, Luciou Ďuriš Nicholsonovou či Ľubomírom Galkom. Informáciu potvrdili viaceré zdroje od liberálov. Údajne má posilniť Progresívne Slovensko a nasledovať ho majú viacerí členovia SaS.


Medzi dôvodmi, ktoré sú za odchodom jednej z najznámejších tvárí SaS má byť, že Poliačik dlhodobo zastáva rozdielny názor ako zvyšok strany napríklad v oblasti utečencov. Odchádzajúci člen SaS tiež hľadal viac priestoru na prezentáciu svojho osobného presvedčenia, a ten v strane a hlavne u predsedu SaS Sulíka nedostal.

Bude tlačovka, všetci mlčia

Liberáli sa k situácii vyjadria až zajtra a informáciu nepotvrdili, ani nevyvrátili. „K tejto téme sa vyjadríme na zajtrajšej tlačovej besede," odpovedala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. Poliačik nás rovnako odkázal na zajtrajšiu tlačovku.

Podľa informácií sa Poliačik so Sulíkom na odchode dohodli v pokojnej atmosfére a zhodnotili, že pre obe strany bude odchod poslanca od liberálov najlepším riešením.

Martin Poliačik
Martin Poliačik
Zdroj: SITA

Smeruje k Progresívnemu Slovensku

"Ak je táto informácia pravdivá, bude mi to veľmi ľúto," povedal Juraj Droba, ktorý informáciu nevie potvrdiť, keďže sa venuje prevažne preberaniu úradu Bratislavského kraja. Poliačikovo meno sa spomína v súvislosti s Progresívnym Slovenskom (PS). Podľa informácií Poliačik oslovil PS. Majú k sebe blízko a rozprávajú sa. Údajne nie je vylúčené, že liberálov odchod môžu nasledovať aj ďalší členovia SaS.

Po tom, ako vo februári zo SaS odišiel exminister práce a dnes spoluzakladateľ vznikajúcej strany SPOLU Jozef Mihál, o Poliačikovi sa hovorilo ako o ďalšom možnom liberálovi na odchode zo SaS. Vtedy pre médiá Poliačik uviedol, že pokiaľ bude vôľa meniť veci a posúvať ich dopredu, nevidí dôvod na odchod. V marci sa stal členom Republikovej rady SaS, jedného z najvyšších orgánov strany.

Na situáciu reaguje aj Galko

Na odchod Martina Poliačika zo strany SaS zareagoval na svojom facebookovom profile aj Ľubomír Galko.

"Odchod Martina Poliačika ma mrzí o to viac, že v poslednom čase sme si ľudsky veľmi dobre rozumeli. Dlhodobé názorové nezhody s predsedom strany Richardom Sulíkom a k tomu zrejme výhodná ponuka zo strany konkurencie nakoniec viedli k jeho rozhodnutiu odísť. Prajem mu veľa úspechov na novej politickej dráhe. Verím, že ďalší odchod človeka, ktorý s nami dlhé roky tlačil káru SaS, bude viesť k väčšej sebareflexii nás, čo sme v strane zostali, nevynímajúc predsedu" uviedol Galko.

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko
Zdroj: SITA

S Poliačikom mala strana rozdielne názory na niektoré špecifické otázky

Strana Sloboda a Solidarita praje odchádzajúcemu členovi Martinovi Poliačikovi veľa úspechov v ďalšej politickej práci a potvrdzuje, že poslanec NR SR opúšťa rady SaS. V krátkom stanovisku to uvádza za SaS hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. "Nebudeme skrývať prítomnosť dlhodobých názorových rozdielov na niektoré špecifické otázky. Vždy sa nám však darilo hrany obrusovať na základe otvorenosti, dobrej vôle a vzájomného rešpektu," uviedla s tým, že podrobnejšie sa k situácií vyjadrí predseda SaS Richard Sulík a Poliačik vo štvrtok dopoludnia na tlačovej besede.

Baránek: Odchod Poliačika stranu ani opozíciu neoslabí, nie je kľúčovou postavou

Poslanec Martin Poliačik nie je tak silný politik, aby jeho odchod zo SaS oslabil stranu, už vôbec nie opozíciu. Uviedol to politický analytik Ján Baránek. Na margo toho, že sa hovorí o možných plánoch Poliačika s Progresívnym Slovenskom Baránek uviedol, že tam sa svojimi názormi hodí viac ako do SaS. "Viem si predstaviť, že rétorika predsedu SaS Richarda Sulíka Poliačikovi nevyhovuje, ale jeho odchod určite nikoho neoslabí. Nie je kľúčovou postavou, len občas svojimi vyjadreniami zaujme," povedal Baránek.

Ak by od liberálov odišli aj niektorí ďalší politici, politika by sa vyčistila, myslí si Baránek. "Ak členovia strany nesúhlasia s názormi Sulíka, ktorého vnímame ako euroskeptika, nerobí to o strane dobrý obraz. Ak odídu, bude to prirodzený proces. Môže to SaS pomôcť vo vnímaní voličov, ktorí tak budú vedieť, kam sa strana hodnotovo prikláňa ako celok. Nerobí dobre, ak si poslanci strany myslia opak toho, čo vyhlasuje ich predseda," uzavrel.


Galéria

Martin Poliačik Martin Poliačik Ľubomír Galko Martin Poliačik

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR, FB
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články