Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky | Topky.sk

Streda, 19. september 2018. Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava.

Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky

Martina Lubyová
Martina Lubyová
Zdroj: SITA, /Ľudovít Vaniher
02.11.2017 14:10

BRATISLAVA - S rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) súhlasí. V tejto súvislosti už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.


"Na implementáciu zmeny však bude potrebná novelizácia príslušnej legislatívy. Predchádzať tomu budú musieť aj intenzívne rokovania so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska ako zriaďovateľmi materských škôl," uviedol  komunikačný odbor rezortu školstva. Podľa nich realizácia tohto kroku ovplyvní ich rozpočty.

Ravasz uviedol, že povinná predškolská dochádzka sa môže stať realitou už v roku 2019, ak sa potrebné kroky podniknú včas. "Skôr to nie je možné, keďže treba poskytnúť obciam a mestám čas na vytvorenie potrebných kapacít," povedal. Chýbajúce kapacity je podľa rezortu školstva možné dobudovať prostredníctvom európskych fondov na ministerstvách vnútra a pôdohospodárstva cez viaceré operačné programy. 

Ravasz podotkol, že o prínose povinnej školskej dochádzky sa hovorí už viacero rokov. "Pre deti z vylúčených komunít to znamená veľmi veľa. Konečne im bude poskytnutý priestor, kde sa budú môcť zoznámiť s novým prostredím a nikto od nich ešte nebude vyžadovať žiadne výkony, ako je to v škole. Deti budú nadväzovať nové priateľstvá a naučia sa základným spoločenským návykom," uzavrel splnomocnenec vlády. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Ľudovít Vaniher

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články