VIDEO Zatiaľ nedošlo k prelomeniu elektronického podpisu, vyhlásil Pellegrini | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

VIDEO Zatiaľ nedošlo k prelomeniu elektronického podpisu, vyhlásil Pellegrini

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/Martin Baumann
25.10.2017 16:15

BRATISLAVA – Na Slovensku zatiaľ nebol nahlásený prípad prelomenia zaručeného elektronického podpisu na elektronickom občianskom preukaze (eID). V stredu po rokovaní vlády to uviedol vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Podľa neho však bude musieť dôjsť k zneplatneniu elektronických podpisov a ich nahradeniu novými. Očakáva, že situáciu sa podarí dostať pod kontrolu v priebehu niekoľkých týždňov.


Vicepremiér požiadal, aby sa do diskusie nevnášali emócie, pretože to môže spôsobiť trvalú nedôveru k elektronickým službám a digitálnemu prostrediu. Pripomenul, že vážny technický problém nevznikol na úrovni Slovenska, ale ho majú všetky krajiny, ktoré používajú v občianskych preukazoch daný typ čipu a kľúča.

„Zatiaľ nemáme hlásené, že by došlo k prelomeniu zaručeného elektronického podpisu,“ vyhlásil Pellegrini. V prípade kompromitácie podpisu musí podľa neho certifikačná autorita rozhodnúť o zneplatnení všetkých elektronických podpisov, inak by prišla o oprávnenie pôsobiť na trhu v danej oblasti.

Ministerstvo vnútra podľa vicepremiéra finalizuje prípravu elektronických podpisov, ktoré budú "kľúčované" bezpečne. K dispozícii majú byť v najbližších týždňoch. „Pracuje sa na technickom riešení, ak náhodou dôjde k zneplatneniu všetkých podpisov, ktorých je dnes 300.000, aby sa tieto podpisy ľuďom dostali na ich občianske preukazy automaticky na diaľku pri ich prihlásení na portál,“ ozrejmil.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pellegrini ubezpečil, že sú prijaté opatrenia, aby nedošlo k ohrozeniu majetku alebo iných práv občanov. Napríklad pri prevodoch nehnuteľností elektronickou formou bude predávajúci z preventívnych dôvodov kontaktovaný, či prevod skutočne elektronicky podpísal, oboznámil na zasadnutí vlády minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Bez takéhoto oboznámenia k prevodu nedôjde.

Slovensko bude vymáhať v tejto súvislosti úhradu spôsobených škôd podobne, ako si ju vymáha za spomalenie doručovania v elektronických schránkach, ku ktorému došlo pred necelým mesiacom, oznámil tiež vicepremiér.

„Hovoríme tu o sumách v státisícoch eur, ktoré Slovenská republiky žiada, aby dodávateľ zaplatil. Rovnako platí, že štát si bude nejakým spôsobom uplatňovať náhradu škôd u dodávateľa, respektíve u autorít, ktoré spôsobili túto vec,“ uviedol Pellegrini s tým, že dnes je ešte ťažké vyčísliť, koľko bude úprava nových kľúčov a ich naprogramovanie stáť.

Viacerí experti v uplynulých dňoch upozornili, že výskumný tím z Masarykovej univerzity odhalil zraniteľnosť v čipoch, ktoré obsahujú aj slovenské občianske preukazy. Dôsledkom zraniteľnosti je možnosť vypočítať súkromný kľúč na základe verejného kľúča a následne elektronicky podpisovať dokumenty v mene obete. Znamená to, že nie je možné rozoznať skutočný podpis od podpisu vykonaného útočníkom.


Galéria

Peter Pellegrini Peter Pellegrini

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: TASR/Martin Baumann,
VIDEO: TASR/Jakub Popelka

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články