Fico o návrhu na zrušenie Kotlebovej strany: Nesprávna reklama a zbytočná nervozita v politike | Topky.sk

Štvrtok, 21. jún 2018. Meniny má Alojz, zajtra Paulína.

Fico o návrhu na zrušenie Kotlebovej strany: Nesprávna reklama a zbytočná nervozita v politike

Robert Fico
Robert Fico, Zdroj: SITA
28.05.2017 18:39

BRATISLAVA – Návrh na zrušenie ĽSNS politicky nikomu nepomôže, keby sa aj rozhodlo o jej rozpustení, na scéne budú kotlebovci pôsobiť ďalej a Slovensko to nezmení. Povedal dnes v diskusnej relácii TA3 V politike premiér Robert Fico (Smer-SD).


"Pôjde iba o reklamu pre konkrétnu skupinu ľudí, nič špeciálne sa nezmení, do politiky sa len vnesie ďalšia nervozita," vysvetlil Fico. Povedal, že je rozdiel medzi politickým vyjadrením a hodnotením skutočnosti z právneho hľadiska. Z toho druhého pohľadu rozhodnutie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára s návrhom na Najvyšší súd na zrušenie ĽSNS rešpektuje.

"Predpokladám, že Jaromír Čižnár mal toto rozhodnutie dopredu zanalyzované," reagoval šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko, takisto v diskusnej relácii TA3. Rozhodnutie generálneho prokurátora rešpektuje. Danko si myslí, že na zrušenie sú zrelé i niektoré iné politické strany. "Napríklad tie uzavreté pre štyroch ľudí," informoval.

Predseda parlamentu je za zmenu zákona o politických stranách, udiať by sa to podľa neho malo na jeseň. Šéf SNS je proti tomu, aby sa dalo stranu kúpiť tesne pred voľbami alebo aby si politici po zrušení politického subjektu mohli založiť ďalší. Strana šíriaca myšlienky popierajúce ľudské práva nemá podľa neho čo robiť v politickom priestore.

Šéf SNS tvrdí, že k zrodu ĽSNS prispela i strana SaS, jej predseda Richard Sulík na to odmietol obsiahlejšie reagovať. "Pána Danka mi padne ťažko komentovať, nech si názor urobia voliči," uviedol Sulík v relácii TA3. Danko potvrdil, že SNS pôjde do volieb do VÚC samostatne. "Chcem otestovať regionálne štruktúry, bude to skúška," vysvetlil. V Banskobystrickom kraji je podľa neho "džentlmenská dohoda" v koalícii, kde sa pozrú "v rámci procesov na zaujímavého kandidáta".

ĽSNS podľa Kotlebu nespolupracuje s opozíciou ani koalíciou

Neexistuje žiadna tichá spolupráca medzi stranou Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko a koalíciou či opozíciou. V diskusnej relácie TA3 V politike to dnes povedal líder ĽSNS Marián Kotleba. Za opozičnú stranu SaS toto vyhlásenie potvrdil jej predseda Richard Sulík. Kotleba konštatoval, že na parlamentnej úrovni absentuje akákoľvek komunikácia s jeho stranou, ktorá však podľa neho podporí každý dobrý návrh, ktorý pomôže Slovensku. „To je naša spolupráca s opozíciou aj koalíciou,“ vyhlásil.

Kotleba zopakoval, že návrh generálneho prokuratúra na rozpustenie ĽSNS je politickou objednávkou na zničenie tejto strany, na čo podľa neho nie je žiaden dôvod. „Naši poslanci nie sú kontroverzní, niektorí za svoje vyjadrenia dostali pokutu, nebola ale spravodlivá,“ zdôraznil s tým, že každý má právo na vlastný názor. Návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára zatiaľ Kotleba nevidel. Sulík na jeho slová reagoval vyhlásením, že ĽSNS je strana fašistická a výroky jej poslancov „sú za čiarou“.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články