Kiska: V Devíne si pripomíname tých, ktorí chceli utiecť do slobodnej Európy | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Kiska: V Devíne si pripomíname tých, ktorí chceli utiecť do slobodnej Európy

Zľava: Prezident Gruzínska Giorgi Margvelashvili a prezident SR Andrej Kiska počas kladenia vencov k pamätníku Brána Slobody na Devíne v rámci oficiálnej návštevy gruzínskeho prezidenta na Slovensku.
Zľava: Prezident Gruzínska Giorgi Margvelashvili a prezident SR Andrej Kiska počas kladenia vencov k pamätníku Brána Slobody na Devíne v rámci oficiálnej návštevy gruzínskeho prezidenta na Slovensku.
Zdroj: SITA/Marko Erd
15.05.2017 17:30

BRATISLAVA - Podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku je Devín veľmi symbolickým miestom. "Devín je miestom, kde si pripomíname pamiatku tých, ktorí chceli utiecť do slobodnej Európy. Viac ako 400 ľudí bolo v čase socialistického Československa zabitých pri pokuse utiecť do západného, slobodného sveta." Vyhlásil to slovenský prezident po tom, čo spoločne s gruzínskym partnerom Giorgim Margvelašvilim položili vence k pamätníku Brána slobody v bratislavskej mestskej časti Devín.


Prezident Kiska ocenil, že vence položil práve s ním, keďže napriek tomu, že na Slovensku sa zbúrali ploty a nastolila sa sloboda a demokracia, na iných miestach sveta to samozrejmosťou nie je. "Žiaľ, v inej časti sveta, v Gruzínsku, sa stavajú iné ploty," zdôraznil Andrej Kiska.

Zľava: Prezident Gruzínska Giorgi
Zdroj: SITA/Marko Erd

"Prišli sme sem, aby sme si uctili ľudí, ktorí obetovali svoj život za slobodu," uviedol gruzínsky prezident. Zároveň prisľúbil Andrejovi Kiskovi, že presne na mieste, kde si potriasol počas svojej minuloročnej návštevy ruku s Gruzíncom, ktorý bol za plotom rozdeľujúcim krajinu, postavia pamätník. "Bol som pozrieť umelo vytvorenú hranicu Rusmi, kde zabrali časť gruzínskeho územia Južné Osetsko. Postavili ostnatý plot a rozdelili ľudí. Zastávame jasný postoj, že akékoľvek takéto narušenie územia je agresívne. Je to zabranie územia," vyhlásil počas vlaňajšej návštevy Gruzínska Kiska.


Galéria

Zľava: Prezident Gruzínska Giorgi Zľava: Prezident Gruzínska Giorgi

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články