°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

Sólymos predsedal zasadnutiu v Luxemburgu: Témou bolo najmä znižovanie emisií

László Solymos
László Solymos
Zdroj: SITA
17.10.2016 20:37

LUXEMBURG - Znižovanie emisií, hospodárenie s vodnými zdrojmi a ochrana biodiverzity. To sú témy dnešnej Rady EÚ pre životné prostredie v Luxemburgu. Zasadnutiu predsedal slovenský minister životného prostredia László Sólymos.


Ministri po prvý raz podrobne diskutovali o dvoch nariadeniach komisie týkajúcich sa znižovania emisií v doprave, stavebníctve a lesnom hospodárstve. Súčasťou legislatívnych návrhov sú ciele znižovania emisií pre každý členský štát v duchu záväzkov plynúcich z parížskej klimatickej dohody.

Témou zasadnutia bolo tiež vodné hospodárstvo v kontexte klimatických zmien a ochrana biodiverzity, teda druhovej pestrosti.

Sólymos: Ministri EÚ prvýkrát hovorili o podmienkach plnenia klimatických dohôd

Kým v uplynulých týždňoch sa ministri EÚ venovali ratifikácii klimatických dohôd, dnes prvýkrát hovorili o konkrétnych podmienkach ich plnenia. Po zasadnutí Rady EÚ pre životné prostredie to vyhlásil jej predseda, slovenský minister životného prostredia László Sólymos.

Únijní ministri tiež dospeli k záverom v oblasti udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi. "Voda je vzácnym zdrojom, ktorý nerozlučne súvisí s poľnohospodárstvom a zmenami podnebia," uviedol Sólymos. Ministri sa zhodli na tom, že členské štáty naplnia ciele stanovené pre túto oblasť v európskej legislatíve.

Rada ministrov na zasadnutí schválila závery, ktoré EÚ v decembri predstaví na stretnutí signatárov Konvencie o biologickej diverzite v Mexiku. Sólymos považuje biodiverzitu za kľúčovú na zachovanie fungovania ekosystémov pre ďalšie generácie a dúfa, že konferencia v Mexiku k tomu prispeje.


Nástroje k článku



ZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články