Fedor obviňuje Fica: Spochybňuje Slovensko aj prezidenta! | Topky.sk

°C

Utorok, 12. november 2019. Meniny má Svätopluk, zajtra Stanislav.

Fedor obviňuje Fica: Spochybňuje Slovensko aj prezidenta!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
11.09.2014 14:31

BRATISLAVA - Premiér Robert Fico spochybňuje postavenie Slovenska v EÚ a NATO, ako aj prezidenta SR Andreja Kisku. Dôvodom sú jeho vyjadrenia ku konfliktu na Ukrajine a o tom, že na armádu viac peňazí nedá. Prezident Andrej Kiska pritom na nedávnom summite NATO vo Walese avizoval, že Slovensko bude poskytovať 1,6 percenta HDP do roku 2020. Uviedol to podpredseda SDKÚ-DS Martin Fedor.


K tomuto záveru ho vedú aj rokovania na konferencii 12. Summer Defence Conference v Bordeaux, na ktorých sa zúčastnil v uplynulých dňoch. "Celá Európa sa zhoduje, že treba skončiť s jednostranným odzbrojovaním Európy a že treba viac prispievať na zlepšenie obranyschopnosti členských krajín. Slovenský premiér však zjavne ignoruje nepriaznivý vývoj a spochybňuje prezidenta a Slovensko vyhláseniami, že nechce nové zdroje na pripravenosť slovenskej armády," povedal Fedor.

Poukázal, že Slovensko sa pri vstupe do NATO zaviazalo prispievať na armádu 2 percentá HDP, dáva ale iba 1 percento. Prezident Kiska deklaroval na nedávnom summite NATO 1,6 percenta HDP do roku 2020 po konzultáciách s vládou. Exminister obrany Fedor podporuje postupne navyšovanie zdrojov pre slovenskú armádu, a hoci je zástancom vyššej efektivity, odmieta Ficove vyjadrenia o tom, že peniaze sa majú nájsť v rezorte obrany.

"Hľadanie prostriedkov v rezorte nie je to isté ako navyšovanie výdavkov," zdôraznil. Pripomenul, že do armády má ísť viac a nemajú sa len preskupovať prostriedky v rezorte. Fedor tiež upozorňuje, že výroky premiéra poškodzujú aj kredibilitu Slovenska v očiach našich spojencov. "Ani nie 48 hodín po vystúpení prezidenta, ktoré ostatné krajiny vnímali veľmi pozitívne, premiér jeho slová dementoval. Toto nie je správanie zodpovedného predsedu vlády," myslí si Fedor.

Podobne vidí aj vyjadrenia premiéra k Ukrajine. "V čase vypätej situácie na Ukrajine, keď v Európe treba nájsť spoločnú reč, nevymešká príležitosť, aby spochybňoval postoje a rozhodnutia svojich kolegov. Sám sa tak vyčleňuje z jadra európskych hodnôt a presvedčení a ťahá so sebou i Slovensko," uzavrel Fedor.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články