Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Fico: Sťahovanie ombdusmana do Košíc je správny krok

Robert FicoGaléria fotiek (1)
Robert Fico
Zdroj: SITA

POPRAD – Premiér Robert Fico (Smer-SD) podporuje zámer svojho straníckeho kolegu, predsedu parlamentu Pavla Pašku presídliť ombudsmana z hlavného mesta do Košíc.


„Je to racionálny návrh, o ktorom treba hovoriť a nie sa hneď vzrušovať, organizovať tlačové konferencie, obviňovať predsedu NR SR,“ povedal premiér novinárom na popradskom letisku, kde dnes slávnostne otvoril novú odletovú halu.

Fico tým reagoval na napätie, ktoré vzniklo medzi šéfom parlamentu a ombudsmankou Janou Dubovcovou. Paška vo štvrtok (30. 1.) oznámil, že na marcovú schôdzu predloží novelu zákona, ktorou zmení sídlo verejného ochrancu práv. Dubovcová následne uviedla, že to berie ako trest a výstrahu za to, že vykonáva svoju prácu dobre.

Predseda vlády je presvedčený, že v Košiciach môže byť ombudsmanka bližšie k marginalizovaným rómskym skupinám, o ktoré sa zaujíma. „Nechápem preto, prečo je toľko nervozity zo strany pani Dubovcovej. Myslím, že by si mala sadnúť s pánom predsedom parlamentu a mali by tento zámer prerokovať, pretože ak si pani Dubovcová myslí, že z Bratislavy od zeleného stola vyrieši problémy Slovenska, tak je na veľkom omyle,“ odkázal Dubovcovej.

Premiérovi Ficovi prekáža, že Dubovcová „veľmi často politizuje veci“. To sa podľa neho udialo aj vtedy, keď na vládu predložila materiál týkajúci sa minuloročného zásahu polície v Moldave nad Bodvou. „V prvom okamihu sa musí Dubovcová odtrhnúť od svojej materskej strany, aby mohla zrozumiteľne a jasne vykonávať svoju prácu. Ja ju rešpektujem, jej pozícia je ustanovená aj v Ústave SR, ale je evidentné, že politizácia jej činnosti je na každodennej báze,“ kritizoval Fico ombudsmanku.

Dubovcová sa v minulom volebnom období dostala do parlamentu na kandidátke SDKÚ-DS ako expert na oblasť práva a justície. Nebola však členkou tejto strany. Kvôli vstupu do politiky sa vzdala sudcovskej funkcie. Vo štvrtok (30. 1.) na tlačovej besede vysvetlila, že sa „nikdy nezúčastňovala žiadnych straníckych aktivít“. 
 

Súvisiace články

Vstup do dospelosti a nové zdroje príjmov

Mladí ľudia snívajú o tom, ako sa jedného dňa osamostatnia. Napriek tomu počet mladých ľudí žijúcich s rodičmi neustále pribúda. ... viac »

Najčítanejšie články