Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

Fico bráni Pašku: Nemôže sem chodiť hocikto!

Robert FicoGaléria fotiek (1)
Robert Fico
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - O nových pravidlách práce novinárov v parlamente rozhodol predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) a premiér Robert Fico toto jeho suverénne rozhodnutie rešpektuje.


"Ak si dobre pamätám číslo, na národnej rade bolo akreditovaných 280 novinárov a toľko vás nie je. Nemôže len tak hocikto, kto má doma nejaký televízorik a malú kamerku, sa tváriť, že on bude teraz veľký novinár a bude chodiť po národnej rade," vyhlásil Fico na dnešnej tlačovej besede s tým, že nemá problém, keď do národnej rady majú prístup štandardné médiá, bulvár či televízie. "Pokiaľ ide o samotnú charakteristiku opatrení, myslím si, že keby ste počúvali pána predsedu národnej rady pozornejšie, on presne povedal, o čo ide. Ale ako obyčajne, prekrútili ste jeho slová a urobili ste z niečoho vec, ktorá ani zďaleka nie je taká, ako teraz popisujete," dodal.

Pravidlá práce novinárov v parlamente sa majú zmeniť po 15. februári. Redakcie budú môcť mať v národnej rade už len obmedzený počet akreditovaných ľudí – audiovizuálne redakcie šesť zástupcov, tlačené periodiká troch ľudí, tlačové agentúry päť zástupcov a webové denníky troch ľudí, pričom v týchto počtoch sú zahrnutí redaktori aj technickí pracovníci. Podľa pravidiel, ktoré už médiám poslala Kancelária NR SR, nesmú ľudia z médií narúšať dôstojnosť rokovania parlamentu a jeho orgánov. Zakázané bude fotografovanie a natáčanie osobných dokumentov, ktoré budú na stoloch poslancov. Akreditovaní novinári sa majú zdržiavať len v tlačovom stredisku, vo vestibule na prízemí, v priestore pred vstupmi do rokovacej sály a na balkóne. Poverený zamestnanec parlamentu môže na pokyn predsedajúceho napomenúť alebo aj vyviesť zástupcu médií z rokovacej miestností, ak by porušil nové pravidlá alebo by existoval predpoklad narušenia rokovania. Kancelária NR SR si vyhradila právo vyviesť z budovy a odobrať akreditačný preukaz tomu, kto by narúšal činnosť parlamentu a jeho výborov, ohrozil by práva a bezpečnosť iných ľudí, napádal by pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod či príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine.  
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články