Výbor bude riešiť, či poslanec Smeru porušil zákon | Topky.sk

°C

Streda, 11. december 2019. Meniny má Hilda, zajtra Otília.

Výbor bude riešiť, či poslanec Smeru porušil zákon

Augustín Hambálek
Augustín Hambálek
Zdroj: SITA
25.11.2013 15:03

BRATISLAVA - Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dostal podnet na poslanca Smeru-SD a podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Augustína Hambálka pre podozrenie z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov.


Hambálek podľa podnetu v majetkovom priznaní predloženom národnej rade neuviedol, že vlastní podiel v obchodnej firme T.B.S. servis-služby, spol. s r.o.. Podľa údajov v obchodnom registri vklad Hambálka ako spoločníka do firmy predstavoval 34 854 eur, pri základnom imaní 124 213 eur podľa výpisu účasť Hambálka vo firme predstavuje okolo 27,88 percenta, uvádza sa v podnete.

"Táto hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy," píše sa v podaní. Poslanec Smeru-SD v majetkovom priznaní v časti týkajúcej sa hnuteľného majetku, majetkových práv, existujúcich záväzkov alebo peňažných plnení, ktoré presahujú 35-násobok minimálnej mzdy, uvádza osobný automobil, hotovosť na účte a úspory.

Podnet pripomína, že vlastníctvo podielov vo firmách priznali v majetkových priznaniach napríklad ministri Peter Žiga, Ján Počiatek, Robert Kaliňák, šéfka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková či exminister a poslanec za Most-Híd József Nagy.

"Roky som v spoločnosti nebol, nezúčastňoval sa na jej chode a nepoberal z nej žiadny príjem. Uvedená firma nevlastní žiadny hnuteľný ani nehnuteľný majetok a účtovne je v strate. Môj obchodný podiel v nej je pre stratu bezcenný a teda nepresahuje 35-násobok minimálnej mzdy," povedal Hambálek.

Výbor sa bude podaním voči Hambálkovi zaoberať na najbližšom zasadnutí 3. decembra. Za neúplné údaje týkajúce sa majetkových pomerov hrozí trest vo výške troch poslaneckých platov. Podnet podalo občianske združenie Daňová reforma a spoločenský rozvoj a vydavateľstvo periodickej tlače GINN. Samotné podanie pre GINN "vypracoval občan, ktorý chce žiť v lepšom štáte."

Mandátový a imunitný výbor bude diskutovať aj o návrhu začať konanie voči konateľovi spoločnosti MH Development Ladislavovi Košeckému a štatutárke firmy MH Invest Dane Tomičovej. Obe firmy sú zriadené ministerstvom hospodárstva so 100-percentnou účasťou štátu. Obaja funkcionári nepodali národnej rade majetkové priznania. MH Invest zabezpečuje prípravu územia a výkup pozemkov pre budúce priemyselné zóny. Firma MH Development sa zaoberá predajom, prenájmom či kúpou nehnuteľností.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články