°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

SDKÚ nepodporí volebné zákony

Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.10.2013 12:02

BRATISLAVA - Strana SDKÚ-DS nepodporí volebné zákony, o ktorých opozícia už tri týždne rokuje s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD). Šéfka klubu Lucia Žitňanská nevidí na podporu dôvod, keďže neprebehla riadna diskusia.


"Spôsob, akým vláda predložila tento návrh do parlamentu, nie je v súlade s tým, čo sľúbila v Programovom vyhlásení vlády, že otvorí diskusiu aj na tému volebných systémov," vyhlásila Žitňanská na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente. Podľa nej sa dnes opozícia na rokovaniach s ministrom Kaliňákom snaží odstrániť "najväčšie prešľapy", ktoré do zákona zapracoval. Žitňanská hovorí aj o možných protiústavných prvkoch, ktoré treba odstrániť.

Avizovala, že strana podporí všetky vylepšenia volebných kódexov, celé zákony však nie. "Stretávame sa, vylepšujeme zákon, ale pohybujeme sa v mantineloch, ktoré nastavila strana Smer. Určite podporíme všetky vylepšenia volebných kódexov, ale politický postoj je zrejmý, nemôžeme podporiť tieto zákony," zdôraznila. Nazdáva sa, že keby prebehla riadna diskusia, tak by volebné kódexy vyzerali inak, ako ich predložil Kaliňák na rokovanie vlády a následne parlamentu.

Žitňanská pripomenula, že opozícia okrem iného namietala zákaz viesť kampaň tretími stranami, napokon by platiť nemal. Výhrady mala aj ku kreovaniu volebných komisií. Žitňanská naďalej trvá na posunutí účinnosti zákona, aby nebol účinný od budúceho roka, lebo by zasiahol do už prebiehajúcej prezidentskej kampane.

Nedoriešená je podľa nej stále aj otázka nezávislej kontrolnej komisie. Žitňanská verí, že "sa nájde mechanizmus, aby bola garantovaná nezávislá kontrola". Opozícia má o volebných zákonoch rokovať s ministrom Kaliňákom dnes o 14.00 h.

Volebné zákony sa po dohode grémia dostanú na rad až na konci schôdze. Minister okrem iného už na doterajších rokovaniach pristúpil na skrátenie trojtýždňového zákazu zverejňovať prieskumy na dva týždne. Zvýšiť by sa mohla aj váha preferenčných hlasov, ktoré voliči odovzdávajú vo voľbách svojim favoritom.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články