Opozícia útočí na Fica: Ovládajú ho finančné skupiny! | Topky.sk

°C

Nedeľa, 15. december 2019. Meniny má Ivica, zajtra Albína.

Opozícia útočí na Fica: Ovládajú ho finančné skupiny!

Robert Fico
Robert Fico
Zdroj: SITA
11.09.2013 19:45

BRATISLAVA - Zodpovednosť za kauzu kúpy 49-percentného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) by nemal znášať nielen minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ale hlavne premiér Robert Fico.


V závere šiesteho dňa 23. schôdze Národnej rady SR sa na tom zhodli predstavitelia opozície. Tí tvrdia, že Malatinský len poslúchal Ficove príkazy.

Lipšicove hnutie Nová väčšina - Dohoda dnes premiéra vyzvalo k okamžitému zastaveniu kúpy podielu v SPP. Podľa predsedu hnutia Daniela Lipšica totiž podklady k transakcii vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors. Meno spomenutej spoločnosti totiž figuruje priamo vo vlastnostiach elektronickej verzie dokumentu, o ktorom vláda rokovala začiatkom septembra a ktorý je zverejnený aj na vládnej stránke. Konateľom J&T Investment Advisors je pritom Daniel Křetinský, ktorý zároveň ovláda českú spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorej podiel v SPP štát odkúpil. "Dnes vládne materiály nerobí vláda Roberta Fica, ale finančná skupina J&T," vyhlásil Lipšic. "Robert Fico sľuboval občanom vo voľbách istoty. Ale v skutočnosti sľuboval istoty len oligarchom a spriazneným finančným skupinám, ktoré ho ovládajú," dodal. 

Lipšic zároveň plánuje zvolať rokovanie predsedov opozičných strán a zvažuje podanie trestných oznámení pre podozrenie na trestné činy ekonomického charakteru. "Gro materiálu pripravovalo J&T. Keď príde k vyvlastňovaniu poisťovní, tak bude materiál pripravovať Dôvera," pýta sa Lipšic. "Ľudia už začínajú byť nahnevaní, akým spôsobom sa rozkráda táto republika," poznamenal poslanec Igor Hraško (OĽaNO). 

Šéf rezortu hospodárstva obvinenia odmieta a hovorí, že vládny dokument vznikol na základe podkladov od spoločnosti EPH, ktoré potom pracovníci ministerstva a jeho poradcovia rozšírili do podoby vládneho materiálu. Podklady mal podľa Malatinského ministerstvu poskytnúť Miroslav Haško, ktorý v súčasnosti pôsobí ako poradca predstavenstva SPP, kam prešiel z pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH. "Ja nepovažujem za dôležité, že v tom materiáli, ktorý predkladáme, môžu byť aj podklady od nášho partnera," skonštatoval Malatinský. "Myslím si, že máme úplne čisté svedomie," tvrdí šéf rezortu hospodárstva. 

Obvinenia odmietajú aj J&T a EPH. "Pán Haško poskytol stručné informácie o danej problematike a pretože používa starý notebook, ktorého softvér bol registrovaný ešte na spoločnosť J&T Investment Advisors, tak sa jeho ´stopa´ dostala do súboru. On ani nikto iný z EPH a už vôbec nie z J&T nie je autorom vládneho materiálu," tvrdí EPH. 

Lipšic plánuje zvolať aj rokovanie hospodárskeho a brannobezpečnostného parlamentného výboru. "Táto kauza má aj výrazný bezpečnostný parameter. Ak na Slovensku nevládne vláda, ale oligarchovia, tak to je niečo, o čom by mal rokovať aj bezpečnostný výbor," skonštatoval Lipšic. 


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články