Kauza smrteľného pobodania pokračuje: Občan indického pôvodu môže znovu skončiť za mrežami | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Kauza smrteľného pobodania pokračuje: Občan indického pôvodu môže znovu skončiť za mrežami

Súd Nishita oslobodil
Súd Nishita oslobodil
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
17.06.2019 10:00

BRATISLAVA - V kauze smrteľného pobodania z októbra 2017 vytýčil na 11. júla Krajský súd v Bratislave odvolacie konanie. V tomto prípade si v októbri 2018 slovenský občan indického pôvodu Nishit T. vypočul oslobodzujúci rozsudok. Ako vtedy skonštatoval predseda senátu Okresného súdu Bratislava I Michal Kačáni, konanie obžalovaného naplnilo podmienky a atribúty nutnej obrany. Súd zároveň obžalovaného prepustil z väzby. Prokurátor vtedy podal odvolanie.


Obžalobe pre trestný čin vraždy a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu čelil slovenský občan indického pôvodu Nishit T. Incident sa odohral v októbri 2017 v nočných hodinách v centre Bratislavy. Obžalovaný sa dostal s dvoma mužmi do fyzického konfliktu, pričom Nishit T. následne použil nôž. Poškodenému Branislavovi spôsobil zranenia na krku, ktorým podľahol. Zároveň nožom poranil na brade a hrudi aj jeho kamaráta Volodymyra. Nishita T. zadržali policajti po niekoľkých desiatkach minút. Pred súdom obžalovaný argumentoval, že išlo o sebaobranu pred rasistickým útokom.

Súd s obvineným Nishitom
Zdroj: Topky.sk / Ján Zemiar

V odôvodnení oslobodzujúceho rozsudku predseda senátu prvostupňového súdu skonštatoval, že je zjavné, že obžalovaného napadli poškodení. Z ustálenej judikatúry podľa neho vyplýva, že použitie noža proti viacerým útočníkom je možné považovať za spôsob primeraný obrane. Napadnutý totiž podľa neho nemusí voliť najmiernejší spôsob obrany alebo ustupovať.

Pokračuje hlavné pojednávanie s
Zdroj: Maarty

"Súd sa nestotožnil s tým, že išlo o rasistický útok, pričom ale nie je vylúčené, že to tak obžalovaný mohol vnímať," povedal predseda senátu s tým, že v podmienkach Slovenska nie sú útoky na osoby inej farby pleti výnimočné. Spomenul aj prípad Filipínca Henryho Acordu. Dodal, že aj keď rany nožom mierili na citlivé miesta poškodených, neznamená to úmysle zabiť, zvlášť keď sa zohľadnia podmienky ako nočný čas alebo množstvo vypitého alkoholu.


Galéria

Súd Nishita oslobodil Súd s obvineným Nishitom Pokračuje hlavné pojednávanie s

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články