°C

Streda, 25. november 2020. Meniny má Katarína, zajtra Kornel.

#Sieť odhalila ďalšie informácie v megaškandáloch zdravotníctva: Masér a milión pre Pentu!

Miroslav Beblavý zo #Siete
Miroslav Beblavý zo #Siete
Zdroj: SITA
22.02.2016 17:50

BRATISLAVA - Škandály Smeru v zdravotníctve pokračujú. Namiesto toho, aby kontroverzné zmluvy s pochybnými zmluvami kompetentní zrušili, pokračujú ďalej. Je to smutná osemročná vizitka vlády Smeru, tvrdí opozičná strana #Sieť. V niektorých kauzách sa dokonca stav zhoršil, nie zlepšil.


"Nádej na zmenu v zdravotníctve je len vtedy, ak Smer nebude zostavovať vládu," povedal novinárom. Po tých všetkých odhaleniach mala Všeobecná zdravotná poistovňa konať vo verejnom záujme a pýtať sa na otázky, prečo boli úkony preplácané dvakrát alebo prečo pracujú pre maséra Kostku nekvalifikovaní zamestnanci.

Kauza masér Kostka

Poslanec pripomenul nedávnu kauzu Kliniky Kostka. "Kauza maséra Kostku, ako sme už upozornili, nielenže nedošlo k zrušeniu a zníženiu ale dokonca došlo k jej navýšenie a predseda vlády nijako nereagoval. Nedošlo k žiadnej zmene. Predseda vlády nedal odpoveď na to, či bude žiadať vrátenie 20 tisíc eur. A je jasné, že neziskovka nemohla naplniť požiadavky podľa tejto zmluvy," povedal dnes Miroslav Beblavý.

Pavol Kostka sa na verejnosti ešte neukázal
#Sieť odhalila ďalšie informácie
Zdroj: sieť

Napriek tomu, že sú to už tri týždne, si podľa neho stále Všeobecná zdravotná poisťovňa objednáva každý deň výkony za 10 tisíc eur od Kliniky Kostka. Jedinou aktivitou v tomto prípade bol podľa Beblavého dotazník poistencom VšZP o spokojnosti. V dotazníku však chýbali podstatné otázky, ktoré vyvolali zistenia za ostatné týždne, a to či boli výkony účtované dvakrát, prípadne či bol prítomný lekár pri vyšetrení. "Z tohto dotazníka sa Všeobecná zdravotná poisťovňa nedozvie, lebo sa nechce dozvedieť, ako naozaj fungovala Klinika Kostka," povedal Beblavý.

Kauza miliónové dotácie

Jeden a pol milión eur poliklinikou vlastnenou Pro Care, ktorú vlastní Penta. Eurofondy do polikliník, ktoré sú veľmi dobre vybavené. Čislák dal pravdepodobne poliklinikám, ktoré vyberajú poplatky v rozpore so zákonom. Ministerstvo zdravotníctva s tým nič neurobilo.  Penta za to dostala „likvidačnú“ pokutu 2000 eur a môžu podnikať ďalej ako keby sa nič nestalo.

Forai ako šéf odstúpil, no v poisťovni pracuje aj ďalej
Marcel Forai
Zdroj: TASR

Ministerstvo zdravotníctva podľa poslanca nielen že s tým nič neurobilo, ale presadilo zmenu zákona, podľa ktorej aj pri preukázaní porušovania zákona nie je možné zdravotníckemu zariadeniu odobrať licenciu. "To znamená, že keď v uplynulých dňoch Bratislavský samosprávny kraj pokutoval Pentu za to, že vyberala nelegálne poplatky, tak Penta, ktorá dostala 1,5 milióna eur z eurofondov, musela zaplatiť "likvidačnú" pokutu dvetisíc eur, a tým je to pre ňu vybavené," povedal Beblavý.

Kauza teta Anka

"V septembri sme upozornili na to, že sedem spoločností, v ktorých figurovala príbuzná Marcela Foraia, teta Anka, zaznamenalo závratné zvýšenie tržieb za jeho panovania vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, o 420 percent. Preto musel byť pán Forai odvolaný," pripomenul Beblavý.

Miroslav Beblavý
Zdroj: SITA

Najväčší klientelistický škandál za 4 roky Smeru je podľa Beblavého kauza teta Anka. "Jediný dopad kauzy teta Anka bolo odvolanie Marcela Foraia, ktorý mimochodom pracuje vo VšZP aj ďalej... Ale biznis ide ďalej. Nič zlé sa s ním nestalo. Biznis je pri Smere nadovšetko," tvrdí Beblavý.

Smer kauzy nenapravil

Podľa jeho zistení za ostatných viac ako päť mesiacov žiadnej zo siedmich firiem nebola vypovedaná zmluva zo strany zdravotnej poisťovne. "Dokonca tri z nich mali takú zmluvu, ktorá ešte stále je účinná bez akéhokoľvek zásahu. Boli tam však štyri firmy, ktorým zmluva s VšZP končila. Všeobecná zdravotná poisťovňa mohla tieto zmluvy zrušiť, respektíve nepokračovať v nich," konštatoval Beblavý. Ako však dodal, VšZP štyrom firmám predĺžila zmluvy aj na tento rok. Jediný dopad "kauzy teta Anka" tak bolo odvolanie generálneho riaditeľa Marcela Foraia, ktorý podľa podpredsedu Siete aj naďalej pracuje vo VšZP.


Galéria

Miroslav Beblavý zo #Siete Pavol Kostka sa na Forai ako šéf odstúpil, Miroslav Beblavý

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TMZ
FOTO: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články