Penta sa zahrala na detektíva, Lipšic ju chváli: Finančníci vedia, kto je za CT-firmou z Belize! | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Penta sa zahrala na detektíva, Lipšic ju chváli: Finančníci vedia, kto je za CT-firmou z Belize!

Takto Penta zaregistrovala firmu na meno Lipšica v Belize
Takto Penta zaregistrovala firmu na meno Lipšica v Belize
Zdroj: topky
20.11.2014 13:20

BRATISLAVA - Investičná skupina Penta nemá so spoločnosťou Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize žiadne majetkové ani iné prepojenie. Dokazujú to podľa nej nové fakty, o ktorých dnes informovala v stanovisku pre médiá. Lipšic sa však bráni. Podľa neho by mala Penta hľadať ešte usilovnejšie!


"Právni zástupcovia investičnej skupiny Penta zistili, že za spoločnosťou Penta Enterprises Ltd stojí košický "podnikateľ" Jozef Homolya, žijúci v Seattle v USA, neskôr v Košiciach," priblížila spoločnosť.

Reagovala tak na obvinenia nezaradeného poslanca Daniela Lipšica z 10. novembra, ktorý v súvislosti s kauzou nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici označil belizskú firmu Penta Enterprises Ltd, ktorá sídli na rovnakej adrese ako dodávateľ prístroja Medical Group, ako prepojenú na skupinu Penta.

Penta sa zahrala na
Zdroj: topky

Podľa verejne dostupných informácií Penta Enterprises Ltd "vstúpila" do slovenského obchodného registra koncom februára a začiatkom marca 2012, kedy sa stala 80-%, resp. 100-% spoločníkom troch spoločností so sídlom v Košiciach CARTER s.r.o., ROKOKO HOLDING s.r.o. a ITRAX s.r.o. "Všetky sú spojené s osobou Jozef Homolya. Táto osoba nie je žiadnym spôsobom spojená so spoločnosťou Penta Investments," konštatuje firma vo svojom stanovisku.

Penta tvrdí, že pre svoje podnikateľské aktivity Belize nevyužíva a nemá tam žiadne spoločnosti. Zároveň upozorňuje, že adresa 1 Mapp Street v Belize City, kde je registrovaná Penta Enterprises Ltd aj Medical Group, je najfrekventovanejšou belizskou adresou v slovenskom obchodnom registri.

"Z údajov zapísaných v slovenskom obchodnom registri je tak zrejmé, že adresu 1 Mapp Street v Belize využívajú na Slovensku viaceré osoby s rozmanitými záujmami a rovnaká adresa tak nemôže automaticky znamenať, že tieto firmy sú vlastnícky prepojené, resp. vykonávajú spoločné podnikateľské aktivity," tvrdí Penta.

Skupina tiež informovala, že 14. novembra došlo na rovnakej adrese k založeniu spoločností Lipsic Enterprises Ltd a Nova Enterprises Ltd. "Založenie týchto dvoch spoločností preukazuje, že v jurisdikcii Belize je možné v priebehu niekoľkých dní založiť firmy s takým názvom a sídlom, ktoré sa Danielovi Lipšicovi a strane Nova budú slovenskej verejnosti len veľmi ťažko vysvetľovať," dodala Penta.

Lipšic 10. novembra vyhlásil, že dve slovenské spoločnosti - Medical Group SK a Penta Enterprises Ltd - sídlia v Belize "v rovnakej chalúpke". "Schránková firma, cez ktorú je vlastnená Medical Group v Belize, sídli v Belize City v malej chalúpke. Tam teda sídli firma Medical Group SK. V rovnakej chalúpke má sídlo ešte aj Penta Enterprises Ltd. Kruh sa uzavrel," uviedol nezaradený poslanec. V súvislosti so zdravotníckou kauzou opätovne zacitoval z údajného spisu Gorila, v ktorom sa hovorí, že "pre Pentu je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať". Penta vtedy reagovala, že za tieto vyhlásenia podáva na Lipšica trestné oznámenie.

Lipšic sa bráni, toto odkazuje Pente

Finančná skupina PENTA sa dnes pochválila vypátraním vlastníka schránkovej firmy na Belize Penta Enterprises Ltd., ktorým má byť istý košický podnikateľ. Týmto zistením svojich právnych zástupcov chce finančná skupina PENTA preukázať, že nemá nič spoločné s tunelovaním slovenského zdravotníctva cez firmu MEDICAL GROUP, ktorú vlastní iná schránková firma na rovnakej adrese na Belize.

Finančná skupina PENTA zavádza verejnosť keď tvrdí, že na Belize nemá žiadne podnikateľské aktivity. Na rovnakej adrese ako Penta Enterprises Ltd. a vlastníci MEDICAL GROUP má firmu aj dlhoročný investičný manažér finančnej skupiny PENTA a rodinný príslušník Jaroslava Haščáka z finančnej skupiny PENTA Marián Krajňák.

Preto odporúčame právnym zástupcom finančnej skupiny PENTA, aby vo svojom pátraní po skutočných a nie formálnych majiteľoch schránkových firiem pokračovali ďalej. Začať by mohli v spoločnosti MEDICAL GROUP, ktorá dodávala predražené prístroje do slovenských nemocníc, alebo v spoločnosti PREFTO HOLDING LIMITED, ktorá spoluvlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články