Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

Najvyšší súd koná v prípade nástenkového tendra: Pojednávalo sa v neprítomnosti obžalovanej

Zdroj: Getty Images
21.11.2019 12:00

BRATISLAVA - Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) sa vo štvrtok začal na svojom verejnom zasadnutí zaoberať prípadom Zdenky K., ktorú v apríli Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil v kauze nástenkového tendra na trojročný podmienečný trest odňatia slobody.


Zdenka K. sa štvrtkového zasadnutia nezúčastňuje, dala písomný súhlas svojmu obhajcovi, aby sa pojednávalo v jej neprítomnosti. Senát ŠTS 10. apríla uznal Zdenku K. vinnou zo spáchania zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe formou pomoci. Uložil jej trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na štyri roky. Ďalej jej súd uložil peňažný trest vo výške 6000 eur a trest zákazu činnosti, spočívajúci v zákaze pôsobnosti v orgánoch obstarávajúcich verejné obstarávanie vo výmere štyri roky.

Podľa obžaloby poskytovala Zdenka K. v roku 2007 v Košiciach a na iných miestach odborné poradenstvo pre verejné obstarávanie v prípade nástenkového tendra, pričom vedela že je vopred známy víťaz.  Voči aprílovému verdiktu ŠTS podala odvolanie ako Zdenka K., tak aj prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vo štvrtok obe procesné strany pred senátom NS SR vedením predsedom senátu Jurajom Klimentom uviedli že trvajú na svojom odvolaní.

NS SR pre kauzu nástenkového tendra v novembri minulého roka právoplatne odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek dostal 11 rokov a Štefanov deväť. Súd ich uznal vinnými z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade ďalších dvoch obžalovaných, Radoslava B. a Tomáša L., NS v novembri 2018 potvrdil pôvodné rozhodnutie ŠTS. V prípade obžalovanej Zdenky K. však vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju opätovne prerokoval a nanovo rozhodol.

ŠTS v Pezinku pôvodne v októbri 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody Janušeka a Štefanova. Zvyšných troch spod obžaloby oslobodil, keďže "nebolo dokázané, že skutok spáchali". Voči verdiktu sa vtedy odvolala prokurátorka ÚŠP aj obaja exministri. Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli obaja odsúdení ministri za SNS.

Jediným záujemcom, a teda aj víťazom tendra, bolo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, obe boli blízke vtedajšiemu šéfovi koaličnej SNS Jánovi Slotovi. Škoda, ktorá vznikla štátu pri tendri, dosiahla podľa prvostupňového súdu približne 12,7 milióna eur.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články