Streda, 5. máj 2021. Meniny má Lesana, Lesia, zajtra Hermína.

Advokáta odsúdeného v kauze Transpetrol dolapila polícia: Husár skončil vo väzení

Ján Husár
Ján Husár
11.04.2019 13:45

PREŠOV - Právnik Ján Husár, ktorý je odsúdený v kauze Transpetrol a bolo po ňom vyhlásené pátranie, je už vo väzení. Vypátrali ho michalovskí policajti. Po zatknutí bol eskortovaný do výkonu trestu odňatia slobody, uviedla prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.


Špecializovaný trestný súd v Pezinku uznal v roku 2015 právnikov Ignáca Ilčišina a Jána Husára vinnými z pokusu pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. Ilčišinovi vtedy uložil trest odňatia slobody v dĺžke trvania 11 rokov a Jánovi Husára päť rokov. NS v marci 2018 zamietol odvolanie obžalovaného Ilčišina. Vec Jána Husára najvyšší súd vylúčil na samostatné konanie. V januári 2019 potvrdil rozsudok ŠTS.

Advokáta odsúdeného v kauze
Zdroj: SITA/KR PZ Prešov

Neexistujúce dlhy

Východoslovenskí právnici podľa súdov predstierali, že sú oprávnení konať v mene spoločnosti Transpetrol, a uznávali pohľadávky voči štátnemu prepravcovi ropy. Ilčišin sa mal vydávať za predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti, Ján Husár za člena predstavenstva.

Škandalózna nahrávka z kauzy GORILA: Hlavní aktéri mimo SDKÚ a ANO, spomína sa aj vražda Duckého

Štvrtého júna 2009 mali uznať u súdnej exekútorky v Prahe v mene Transpetrolu neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške 13,173 milióna eur vrátane zmluvných pokút. Pritom sa zaviazali, že Transpetrol ich zaplatí do 10. júna 2009. Dvojica zároveň súhlasila s priamou vykonateľnosťou exekučných zápisov, ak nebudú dlhy uhradené. Transpetrol následne v dôsledku toho čelil exekúciám, v ktorých mu boli zablokované platby jeho českých odberateľov.


Galéria

Ján Husár Ján Husár Ján Husár

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články