Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Verdikt pre bezcitných tyranov je známy: Rodičia malej Lucky dostali 14 a 18,5 roka!

Manželia Hrotákovi a utýraná Lucka
Manželia Hrotákovi a utýraná Lucka
Zdroj: Foto: SITA
16.10.2014 14:25

BRATISLAVA - Ostrosledovaná kauza utýranej Lucky je na konci. Na súde dnes padol verdikt. Otčima utýranej Lucky Luknárovej Juraja Hrotáka odsúdili na 18,5 roka, jeho manželku a matku dievčatka Alexandru Hrotákovú na 14 rokov. Rozhodol o tom dnes senát Okresného súdu Bratislava I, ktorý dvojicu uznal vinnú z týrania. Rozsudok nie je právoplatný.


Manželia si majú trest odsedieť v ústave so stredným stupňom stráženia. Rozsudok ešte nie je právoplatný. Priamo v súdnej sieni sa voči nemu odvolala prokurátorka. Tá navrhovala pre oboch manželov rovnaký trest odňatia slobody vo výške 20 rokov, keď ich konanie posúdila ako obzvlášť závažný zločin vraždy. S tým sa však senát súdu nestotožnil, návrh označil za právne nadkvalifikovaný.

Manželia boli pôvodne obžalovaní z vraždy. Tresty, ktoré dostali, sú za týranie blízkej a zverenej osoby. Podľa súdu sa nepodarilo preukázať úmysel vraždy. Matke Lucky sa nepodarilo pripísať ani fyzické násilie. Manželia sa mali dopustiť trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby. Juraj Hroták navyše aj prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru tým, že byt, kde Lucku utýrali na smrť, užívali neoprávnene.

Rozsudok bol vynesený v neprítomnosti manželov. Na septembrové, ako aj augustové pojednávanie dali súhlas na konanie v ich neprítomnosti.

Prokurátorka sa odvolala ohľadom výroku súdu o vine aj ohľadom výroku o treste. „Zotrvávame na tom návrhu, ktorý bol v rámci záverečnej reči prezentovaný,“ vysvetlila novinárom. Obhajcovia manželov neuviedli, či ich klienti využijú právo napadnúť rozsudok. Verdikt si prišiel vypočuť biologický otec utýraného dievčaťa. Tresty považuje za nízke. „Chcel som pre nich doživotie,“ vysvetlil.

„Nebol produkovaný jediný hodnoverný dôkaz o úmysle oboch obžalovaných usmrtiť maloletú Lucku Luknárovú,“ uviedol predseda senátu, sudca Michal Kačáni. K úmyselnému spôsobeniu smrti nemohlo podľa vykonaných dôkazov konaním manželov dôjsť, označil Kačáni za správne tvrdenia obhajoby. Vysvetlil, že súd sa v situácii, keď bolo viacero alternatív, priklonil v zmysle zákona a právnych zásad k tej, ktorá je pre obžalovaných priaznivejšia.

Vysoké tresty manželom vymeral s ohľadom na to, že šlo o závažnejší spôsob týrania, surový a trýznivý. Vinných ich uznal z toho, že sa spoločne a opakovane dopúšťali násilia voči maloletej Lucii formou obzvlášť ťažkého príkoria tým, že ju nepriviedli k lekárom v súvislosti s mnohopočetnými zraneniami na tvári a zlomeninou ramennej kosti ľavej ruky s následnou hnisavou ranou a otvorenou zlomeninou. Tým dievčatku spôsobili podľa súdu pretrvávajúce neznesiteľné, kruté až zdrvujúce bolesti.

Súd skonštatoval, že Hroták svoju nevlastnú dcéru opakovane bil a udieral do tváre a spôsobil jej zlomeniny mnohých častí tváre. Tiež, že ju udrel sediacu na nočníku dlaňou do hlavy, následkom čoho sa dievčatko udrelo, čo viedlo k jej smrti. Súd neprevzal tvrdenie obžaloby, že šlo v tomto prípade o úder smrti.

Za týranie súd vymeral Jurajovi súhrnný trest 17 rokov. Ďalší trest vo výške 18 mesiacov Bratislavčan dostal za neoprávnené užívanie bytu. Pri určovaní výšky trestu pre Hrotákovú súd skonštatoval, že jej nemožno pripísať násilie. Priťažilo jej, že je matkou utýraného dieťaťa. Jej konanie tak posúdil ako bezcitné, ľahostajné, šlo podľa neho o absolútne zanedbanie starostlivosti o vlastné dieťa. Súd tiež vzal do úvahy, že Alexandra H. je matkou viacerých detí, ktoré jej boli odňaté.

Polícia minulý rok v októbri prekvalifikovala trestné stíhanie Juraja a Alexandry z týrania blízkej osoby na obzvlášť závažný zločin vraždy. Najskôr obvinila Juraja z týrania, neskôr v tomto prípade obvinila aj Alexandru. Otčim dievčatka sa chcel s prokurátorom dohodnúť a výmenou za priznanie dostať nižší trest. Bratislavská Krajská prokuratúra vypracovala dohodu o vine a treste, poslala ju na súd, avšak napokon ju na príkaz Generálnej prokuratúry SR stiahla.

Hroták si v polovici minulého roka odpykal trest za inú trestnú činnosť. Hrotáková si zase odpykala sedemmesačný trest za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu Lucku a za pokus o vstup do cudzieho bytu. Na slobode dlho nepobudla. Po prepustení z väzby ju zadržala polícia a obvinila ju z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby.

Podľa znalca súdneho lekárstva Lucka zomrela v dôsledku dlhodobého fyzického týrania. Ešte pred ranou smrti utrpela početné zlomeniny na tvári, končatinách a rebrách. Ak by jej bola lekárska starostilovosť poskytnutá okamžite, mohla ešte žiť.

Telíčko mŕtveho dievčatka manželia tri roky ukrývali v byte na Koceľovej ulici v Bratislave. Kauza vyšla napovrch v septembri 2012. Hroták bol doposiaľ už šesťkrát súdne riešený za rozličné trestné činy.

 

 

 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články