Streda6. december 2023, meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz

Zomrel známy americký hudobník: Smrť prišla 2 dni po narodeninách!

Lionel Ferbos
Lionel Ferbos (Zdroj: SITA)

NEW ORLEANS - Vo veku 103 rokov zomrel v sobotu 19. júla trubkár Lionel Ferbos. Najstarší džezový umelec z New Orleans naposledy vydýchol vo svojom dome.

Miestnu televíziu WWL o tom informovala jeho rodina. Vo štvrtok večer sa pritom spolu s najbližšími a priateľmi zúčastnil na oslave, ktorá sa konala pri príležitosti jeho 103. narodenín. Od prítomných prijímal gratulácie a fotografoval sa s nimi, vystupovať však už nevládal.

Lionel Charles Ferbos sa narodil 17. júla 1911 v New Orleans. Od detstva trpel astmou, rodičia mu preto zakázali hrať na akýkoľvek dychový nástroj. Ako 15-ročný si však postavil hlavu a začal sa učiť hrať na trúbku.

Na začiatku jeho kariéry hrával v džezových kapelách Starlight Serenaders či Moonlight Serenaders. V rodnom meste pravidelne vystupoval v podniku Palm Court Jazz Cafe. Spolupracoval s viacerými džezovými interpretmi, okrem iných napríklad s Captain Johnom Handym či Mamie Smith. Zúčastňoval sa tiež na džezových festivaloch a so zoskupením New Orleans Ragtime Orchestra, ktorého bol spoluzakladateľom, niekoľkokrát precestoval Európu. Dlhé roky pracoval ako kovorobotník. Informácie pochádzajú z webstránok www.wwltv.com a www. reuters.com.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu