°C

Piatok, 22. január 2021. Meniny má Zora, zajtra Miloš.

Jančík pokračuje v oživovaní renesancie. Fanúšikov zachytil maliar

Zdroj: Filip Jančík archív
10.01.2020 16:00

Na prelome dekád sú už drony, selfie tyče s pripnutými smartfónmi či laserové show samozrejmosťou. Návštevníkom letného víkendu na Bratislavskom hrade počas hudobno-svetelnej šou huslistu Filipa Jančíka by však možno ani na um neprišlo, že ich unikátny zážitok zveční maliar na plátno.


Takmer ako šľachta v štrnástom storočí – odkiaľsi znie klasická hudba a vy sa nesmiete pohnúť, aby ste nenarušili umelcovu kompozíciu. Aj s takýmito prekážkami sa popasoval maliar Daniel Plachý. Syn Ondreja Plachého, známeho slovenského impresionistického maliara, mal za cieľ zachytiť jedinečnú atmosféru troch júnových koncertov Filipa Jančíka.

Rozložil stojan, nachystal plátno a začal maľovať usádzajúcich sa ľudí, ktorí si prišli užiť filmovú hudbu v netradičných aranžmánoch. Kým sa ponárali do husľového prevednia znelky z Pulp Fiction alebo seriálu Hra o tróny, v pozadí vznikalo netradičné umelecké dielo.

Jančík pokračuje v oživovaní
Zdroj: Filip Jančík archív

Obraz som sa rozhodol namaľovať, pretože Filipova hudba mi pripadá inšpiratívna, a zároveň som chcel spojiť hudobné a výtvarné umenie do jedného celku,” hovorí Plachý. Pochvaľuje si aj záujem ľudí o samotný proces.

Hoci si podklady šesťvrstvovej olejomaľby snažil pripraviť pár dní v predstihu, emócie a atmosféru dotváral súbežne s priebehom koncertu. Výsledok, ktorý dotváral ešte mesiac v ateliéri napokon skončil ako vianočný darček pre 27-ročného hudobníka.

Jančík pokračuje v oživovaní
Zdroj: Filip Jančík archív

“Je to prvý obraz, ktorý vlastním. Je to pre mňa obzvlášť výnimočná a hmatateľná spomienka na koncert na Bratislavskom hrade, na ktorom som sa nadrel niekoľko mesiacov. Myslím si, že takúto pamiatku nebude mať nikto,” teší sa z “ježiška” Jančík.

Jančík pokračuje v oživovaní
Zdroj: Filip Jančík archív

Jančík pokračuje v oživovaní
Zdroj: Filip Jančík archív

Keďže čert a Filip Jančík nikdy nespia, už teraz sa hudobník pripravuje na ďalšie hudobné špeciality pre fanúšikov dobrej hudby. Už na jar 2020 prinesie špeciálne akustické turné na netradičných miestach na Slovensku. Navyše, fanúšikom, ktorí sa prihlásia na http://bit.ly/verny_fanusik daruje Filip možnosť kúpiť si vstupenky ešte pred oficiálnym spustením predpredaja. Koncertné dátumy hudobník oznámi už o pár dní.

- Reklamná správa -


Galéria


Nástroje k článkuPR článok


VIDEO: Youtube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články