Spomienka na neopakovateľného Jožka Bednárika: Slová jeho kolegov vás dojmú k slzám | Topky.sk

Sobota, 20. apríl 2019. Meniny má Marcel, zajtra Ervín.

Spomienka na neopakovateľného Jožka Bednárika: Slová jeho kolegov vás dojmú k slzám

Jozef Bednárik
Jozef Bednárik
Zdroj: SITA
15.09.2017 06:00

BRATISLAVA - Slovenská umelecká obec pred štyrmi rokmi horko zaplakala. Opustil ju totiž fenomenálny režisér Jozef Bednárik (†65) , ktorého v jeho byte našli pracovníci rýchlej zdravotníckej služby v bezvedomí. Jeho stav bol od prvej chvíle veľmi vážny a o pár dní sa potvrdili obavy z toho najhoršieho. Kráľ divadla svoj boj o život prehral. Milovanému Béďovi sa však v týchto dňoch dostalo obrovskej pocty. Jeho spolupracovníci sa rozhodli vzdať mu hold prostredníctvom krásnej výstavy, ktorú môžete navštíviť aj vy.


Za večne usmiatym a pozitívne naladeným Béďom osobnosti smútia doteraz. Režisér bol totiž bez debaty legendou, ktorej talent a vášeň pre prácu obdivoval každý, kto mal možnosť túto ikonu spoznať. Niet sa preto čomu čudovať, že pár dní pred jeho nedožitými 70. narodeninami sa bývalí spolupracovníci na jeho počesť rozhodli uviesť jedinečnú výstavu s príznačným názvom Fenomén Bednárik.

Na vernisáži, ktorá zachytáva jeho umelecké pôsobenie, sa stretlo množstvo Jožkových kolegov a priateľov, ktorí mali počas príhovorov slzy na krajíčku. Zaujímalo nás, ako si na skvelého režiséra spomína Karol Čálik, umelecký šéf divadla Nová Scéna. Práve tá je totiž miestom, kde putovná výstava odštartovala a postupne sa presunie do Slovenského národného divadla či Divadla Andreja Bagara v Nitre. 

„Jeho odchod bol predčasný. Jeho odchod od kumštu, keď si chcel dať od toho pokoj, bol krok, ktorý neviem, či ľutoval... Ale mal som stále taký pocit, že raz sa k tomu ešte vráti. Bohužiaľ, už sa to nestalo, pretože nám odišiel,“ povedal nám dojatý Čálik, ktorý je presvedčený o tom, že veľká osobnosť, akou Jozef jednoznačne bol, divadlám chýba. 

Krásne slová na Bednárikovu adresu si neodpustil ani Marián Slovák. „Ja ako jeho brat som rád, že som s ním mohol žiť dlhý čas v divadle a mohol s ním pracovať. Mal som šťastie na múdrych, vzdelaných a dobrých kamarátov. A taký bol aj Béďo. On bol jedinečný, úžasný človek,” zaspomínal si na Jožka sympatický herec. 

Aj Karol Čálik si s láskou zaspomínal na skvelého Jozefa Bednárika.
Spomienka na neopakovateľného Jožka
Zdroj: René Mika

Ak vás zaujíma, ako to na výstave Fenomén Bednárik vyzerá, ako si na neho zaspomínali ďalší kolegovia či ako Béďo hercom naznačoval, že s ich prácou nie je spokojný, kliknite si na video v článku. 

Súhlasíte s názorom, že Jožko Bednárik na divadelnej scéne chýba?

31 % nie
áno 69 %

Hlasovalo: 1253Galéria

Jozef Bednárik Aj Karol Čálik si Jožko Bednárik nás opustil Eva Matejková a Marián Generálna riaditeľka novej scény Svetozár Sprušanský s Bednárikom Fenomenálny Jozef Bednárik si Jozef Bednárik

Nástroje k článkuZDROJ: nia ; sk
FOTO: Ján Zemiar, SITA, ;
VIDEO: Martin Bublavý

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články