Krvavý bombový útok v Kábule má najmenej 50 obetí: Taliban zaň odmieta zodpovednosť | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Krvavý bombový útok v Kábule má najmenej 50 obetí: Taliban zaň odmieta zodpovednosť

Výbuch v Kábule si vyžiadal najmenej 50 obetí.
Výbuch v Kábule si vyžiadal najmenej 50 obetí.
Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul
21.11.2018 13:45

KÁBUL - Militantná skupina Taliban odmietla zodpovednosť za samovražedný bombový útok v Kábule, ktorý si vyžiadal najmenej 50 životov. Utorňajšie krviprelievanie je podobné útokom extrémistickej skupiny Daeš. Zástupca Talibanu v utorok večer odsúdil všetky útoky na civilistov a duchovných.


Podľa posledných informácií pri útoku utrpelo zranenia 83 ľudí, dvadsiati z nich sú v kritickom stave. Všetky obete aj všetci zranení pochádzajú z radov moslimského duchovenstva, ktoré presadzuje umiernenejšie poňatie islamu a spolupracuje s afganskou vládou. Ako informoval hovorca afganského ministerstva vnútra Nadžíb Daníš, samovražedný atentátnik zaútočil na zhromaždenie moslimských duchovných v centre Kábulu, pričom sa mu podarilo dostať opásanému arzenálom priamo do veľkej svadobnej miestnosti, kde sa zhromaždenie konalo.

Podľa hovorcu veliteľa kábulskej polície Bašíra Mudžáhida sa atentátnikovi podarilo preniknúť na zhromaždenie duchovných preto, lebo jeho organizátori vôbec nežiadali políciu o ochranu a bezpečnosť podujatia si plánovali zaistiť sami.Jeden z najvražednejších útokov za posledné mesiace sa odohral v deň, keď si moslimovia po celom svete pripomínali narodenie proroka Mohameda.

Taliban aj Daeš sa snažia zvrhnúť afganskú vládu a nastoliť v krajine fundamentalistický islamistický režim. Líšia sa však v pohľade na to, kto by mal budúci Afganistan viesť, čo vedie k neustálym násilným stretom medzi nimi.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články