°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Hrozivá bilancia po tajfúne na Filipínach: Počet obetí stúpol, 12 ľudí je nezvestných

Ľudia kvôli tajfúnu prišli o strechy nad hlavou.
Ľudia kvôli tajfúnu prišli o strechy nad hlavou.
Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Solinap
29.12.2019 10:25

MANILA - Na 41 mŕtvych stúpol počet obetí tajfúnu Phanfone, ktorý cez Vianoce zasiahol centrálnu časť Filipín. Ďalších 12 osôb je nezvestných. Desaťtisíce ľudí sa stále nachádzajú v evakuačných strediskách. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie miestnych úradov.


"Dúfame, že počet mŕtvych sa už nezvýši," povedal pre AFP hovorca národného úradu pre mimoriadne situácie Mark Timbal s tým, že záchranári stále pátrajú po 12 nezvestných osobách.  Podľa miestnych úradov tajfún sprevádzaný silným vetrom a intenzívnym dažďom zasiahol približne 1,6 milióna ľudí, pričom poškodil okolo 260,000 domov a donútil takmer 100.000 ľudí hľadať útočisko v evakuačných strediskách, kde väčšina z nich strávila vianočné sviatky. Do svojich domovov sa mnohí budú môcť vrátiť až v novom roku.

Tajfún Phanfone sprevádzaný vetrom, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu, zasiahol strednú časť Filipín na Štedrý deň. Vietor vyvracal stromy a stožiare elektrického vedenia. Intenzívny dážď v kombinácii s vetrom spôsobil záplavy a zosuvy pôdy. Tajfún, ktorý dostal v krajine miestny názov Ursula, je 21. tropickou cyklónou, ktorá v tomto roku zasiahla Filipíny.

Hrozivá bilancia po tajfúne
Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Solinap

Len pred necelým mesiacom si ničivý tajfún Kammuri vyžiadal v tejto ostrovnej krajine 17 obetí na životoch. Jedným z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Filipíny v posledných rokoch, bol Haiyan z novembra 2013, keď zahynulo viac ako 6300 ľudí a vyše štyri milióny obyvateľov prišli o svoje príbytky.


Galéria

Ľudia kvôli tajfúnu prišli

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články