FOTO Prudké dažde devastujú Japonsko: Minimálne 81 mŕtvych a desiatky nezvestných | Topky.sk

°C

Piatok, 6. december 2019. Meniny má Mikuláš, zajtra Ambróz.

FOTO Prudké dažde devastujú Japonsko: Minimálne 81 mŕtvych a desiatky nezvestných

Prudké dažde v Japonsku
Prudké dažde v Japonsku
Zdroj: SITA/Koji Harada/Kyodo News via AP
08.07.2018 14:50

TOKIO - Počet obetí prudkých dažďov, ktoré už tri dni sužujú juhozápadnú časť Japonska, vzrástol v nedeľu na 81. Najmenej 58 ľudí je nezvestných, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na japonské médiá.


Lejaky spôsobili zosuvy pôdy a povodne, v dôsledku čoho vo svojich domovoch či na strechách budov zostalo uviaznutých mnoho ľudí. V najviac postihnutých oblastiach na západe Japonska záchranári pri operáciách používajú vrtuľníky a člny. V meste Kurašiki zachránili vyše 2000 ľudí, pátranie po ďalších nezvestných pokračuje. 

Úrady zrušili varovania pred prudkým dažďom, ktoré v dôsledku nepriaznivého počasia vydali pre obyvateľov v 11 prefektúrach. Varujú však pred zosuvmi pôdy aj v prípade, že dažde ustúpia, nakoľko kalamita sa javí byť najhoršou za posledné desaťročia.

Prudké dažde v Japonsku
Zdroj: SITA/Koji Harada/Kyodo News via AP

Japonský meteorologický ústav uviedol, že kumulatívne zrážky po troch hodinách lejaku v jednej oblasti prefektúry Kóči dosiahli 26,3 centimetra, čo je najvyššia hodnota zaznamenaná od začiatku sledovania týchto údajov v roku 1976.

Stanovenie presného počtu obetí je náročné vzhľadom k rozlohe oblasti postihnutej dažďami, záplavami a zosuvmi pôdy. Japonská vláda v kancelárii premiéra zriadila núdzové centrum. Do záchranných operácií sa doposiaľ zapojilo približne 54.000 vojakov, policajtov a hasičov. 

Prudké dažde v Japonsku
Zdroj: SITA/Koji Harada/Kyodo News via AP


Galéria

Prudké dažde v Japonsku Prudké dažde v Japonsku Prudké dažde v Japonsku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články