Kamenný vodopád pod hradom Somoška | Topky.sk

Pondelok, 25. jún 2018. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Kamenný vodopád pod hradom Somoška

Kamenný vodopád sa nachádza pod hradom Somoška.
Kamenný vodopád sa nachádza pod hradom Somoška.
13.07.2007 00:00

Na slovensko-maďarskej hranici pri obci Šiatorská Bukovinka, južne od Fiľakova, leží hrad vybudovaný z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov.


Pod ním sa nachádza unikátny prírodný jav - kamenný vodopád. Na podnet čitateľa Nového Času je kandidátom na jeden zo 7 divov Slovenska.

Čadičovo-kamenný vodopád bol objavený v 13. storočí pri stavbe samotného hradu Somoška. Je vysoký 9 metrov a jeho vek sa odhaduje na približne 4 milióny rokov. Vysvetlenie jeho pôvodu možno nájsť v období, keď na území Slovenska boli činné sopky. Súčasťou ich aktivity bolo vyvieranie lávy. Keď sa láva dostala na zemský povrch, postupne tuhla. A takýmto spôsobom vznikali vyvreté horniny, ako je aj čadič. V prípade tohto kamenného vodopádu sa láva vylievala v päť- až šesťbokých pravidelných stĺpčekoch.

Pozri kde sa nachádza hrad Somoška >>

Vaše tipy na 7 divov Slovenska na mape >>Posielajte tipy a vyhrajte!

Svoje návrhy na 7 divov Slovenska - text a foto, nám posielajte na adresu: divyslovenska@novycas.sk. Zo siedmich víťazných divov bude vyžrebovaný jeden, ktorého autor získa víkendový pobyt v Tatralandii. Viac informácií >>

Má Kamenný vodopád pod hradom Somoška patriť medzi 7 divov Slovenska?

30 % nie
áno 70 %

Hlasovalo: 2383Galéria

Kamenný
vodopád
meria
9 metrov.

Nástroje k článkuZDROJ: Nový ČasTip poslal: Dušan Červený;
FOTO: Vladimír Bárta, knihyoslovensku.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články