°C

Štvrtok, 28. máj 2020. Meniny má Viliam, zajtra Vilma.

Kedysi bol na drogách a vo väzení... potom sa z neho stal Iron Man!

Robert Downey Jr.
Robert Downey Jr.
Zdroj: Bonton
04.04.2020 00:01

LOS ANGELES - Herec Robert Downey Jr. je pomenovaný po svojom otcovi, ktorý mu vštepil nielen lásku k filmu, ale bohužiaľ aj k drogám. A tak bol junior závislý od drog a alkoholu už prakticky v začiatkoch svojej kariéry. Dokázal sa s tým však vysporiadať a dnes je mimoriadne úspešný.


Robert Downey Jr. sa narodil 4. apríla 1965. Jeho otec Robert bol herec a režisér, matka Elsie Ann hrávala v otcových filmoch. Bohužiaľ, otec bol závislý a svojmu synovi dovolil skúsiť marihuanu už ako 6-ročnému, čo neskôr oľutoval. „Keď sme s otcom spolu užívali drogy, bolo to, akoby sa snažil vyjadriť svoju lásku ku mne jediným spôsobom, ako to vedel,” povedal raz junior. 

  

Robert začal veľmi skoro hrávať vo filmoch svojho otca, neskôr ho obsadzovali aj iní režiséri. V roku 1987 vyšli dva filmy, ktorých názvy boli príznačné aj pre jeho osobný život – Sukničkár a Feťáci. 

Kedysi bol na drogách
Zdroj: Amercent Films

Ako uvádzajú zahraničné médiá, kariéru rozbehol napriek závislosti. Tá vyšla verejne najavo v roku 1996, keď policajná hliadka našla v jeho aute heroín, kokaín aj zbraň. Inokedy ho zas susedia našli ležať v posteli ich syna, alebo sa prechádzal v uliciach Los Angeles bosý. 

Z liečebne najprv utekal a tiež ignoroval súdom nariadené testovanie na drogy, za čo si v roku 1999 vyslúžil 36 mesiacov vo väzení, no odkrútil si necelý rok.

Keď ho v roku 2001 zatkli bosého na ulici, pretože pôsobil, že je pod vplyvom, stratil úlohu v seriáli Ally McBealová a prišiel aj o ďalšie roly.

Kedysi bol na drogách
Zdroj: 20th Century Fox

Namiesto väzenia išiel na rehabilitáciu a tentoraz to dotiahol do konca. Podľa jeho manželky Susan skončil definitívne s drogami v roku 2003, keď mu práve ona dala životné ultimátum. 

Za reštart svojej kariéry môže zas ďakovať Melovi Gibsonovi. Nikto sa totiž neodvážil obsadiť Downeyho, kým Mel nepodpísal dokument o jeho spoľahlivosti. A tak v roku 2003 prišla úloha vo filme Spievajúci detektív a tiež v Gothike s Halle Berry. 

V roku 2008 sa objavil vo filmoch Neuveriteľný Hulk a Iron Man. Práve komiksová postava mu priniesla novú, obrovskú vlnu popularity a vďaka nej sa objavoval aj v ďalších snímkach o marvelovských superhrdinoch. Potom získal rolu vo filmoch o Sherlockovi Holmesovi a naposledy mal premiéru jeho film Dollitle. 

Kedysi bol na drogách
Zdroj: Bonton


Galéria

Robert Downey Jr.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články