Koaličná kríza, nastala rozhodujúca chvíľa: Bugár prezradil, čo sa bude diať po odvolaní Richtera | Topky.sk

Pondelok, 27. máj 2019. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

Koaličná kríza, nastala rozhodujúca chvíľa: Bugár prezradil, čo sa bude diať po odvolaní Richtera

Béla Bugár
Béla Bugár
Zdroj: Foto: TASR/Jakub Kotian
04.09.2017 09:30

BRATISLAVA - Ak bude ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer-SD) vyslovená v parlamente nedôvera aj pomocou hlasov SNS, koalícia sa môže rozpadnúť. V dnešnom rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár.


"Musíme vnímať, že pán Richter zastupuje nejakú funkciu v Smere. To je, ako keby vám odvolali podpredsedu strany. Zoberte si, že dnes to bude Richter, zajtra to môže byť hocikto. Ak pustíte lavínu, tak ju potom neviete zastaviť," uviedol Bugár. V koaličnej zmluve je podľa jeho slov jednoznačne napísané, že hlasovanie s opozíciou by bol koniec koalície. "Na to netreba spájať hlasovanie o dôvere vláde," poznamenal.

Zatiaľ hlasovanie SNS s opozíciou nepovažuje za reálnu hrozbu. "Ešte tam nie sme. Sú rokovania, predpokladám, že k tomu nedôjde. Keby tu bola nejaká normálna alternatíva, tak padne táto vláda a bude iná. Ale ja alternatívu nevidím," dodal Bugár, ktorý nevidí dôvod na odvolanie Richtera. Pripomína, že už raz ho v parlamente koalícia podržala. Nevidí dôvod meniť názor.

Za koaličnou krízou vidí politickú neskúsenosť, do vlády s SNS na čele s Andrejom Dankom nemá problém vstúpiť opäť. Bugár si zároveň nemyslí, že prídu predčasné voľby. "Každý z nás má toľko zdravého sedliackeho rozumu, aby pochopil, čo je dobré pre krajinu," uviedol pre Hospodárske noviny.

Potvrdil, že koalícia nemá dosiaľ vyriešený problém s nomináciou štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej do Súdnej rady SR. Navrhol ju Smer-SD, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská s tým má problém. Bugár upozornil, že podľa koaličnej zmluvy sa strany majú snažiť nominovať nesudcov. Jankovská je sudkyňa. Most-Híd deklaroval snahu o väčšiu nezávislosť súdnictva. Koalícia mala o situácii rokovať, ale nestalo sa tak. Bugár tiež zopakoval, že jeho ministri cítia spomalenie práce v rezortoch v dôsledku krízy.

To v rozhovore pre denník Sme potvrdila aj ministerka Žitňanská. Podriadení sa jej pýtajú, či má zmysel ďalej pracovať. Predčasné voľby odmieta. Pripustila, že mocenské spory v koalícii brzdia aj prípravu opatrení, ktoré by mali vyriešiť problém s miliónmi exekúcií. Nechce preto hovoriť o konkrétnostiach tzv. exekučnej amnestie. "Keď prestaneme riešiť mocenské a politické hry, budeme môcť energiu naplno venovať aj exekúciám," povedala.

Žitňanská potvrdila aj to, že pre koaličnú krízu nie je doriešená ani otázka Jankovskej nominácie. "Je to ďalšia téma, ktorá sa nerieši, pretože riešime politické otázky," povedala pre Sme ministerka. Žitňanská hrozila demisiou, ak by sa štátna tajomníčka dostala do Súdnej rady. Verí, že to nebude musieť takto riešiť.

Ministerka chce aj nezávislejšie postavenie policajnej inšpekcie. Bude ho pretláčať aj napriek nesúhlasu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). "Je to pre nás priorita, takže určite budeme pretláčať politicky," povedala. Verí, že je možná dohoda s Kaliňákom.

Nový model podľa jej slov zahŕňa špecializáciu na inšpekčnú činnosť na úrovni prokuratúry. Most-Híd sľuboval aj nový model kreovania policajného prezidenta. Vedúci inšpekcie by mal podľa Žitňanskej prejsť verejným vypočutím. Ministerka súhlasí aj s presunom inšpekcie Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Schôdza bude vo štvrtok

Mimoriadna schôdza parlamentu o vyslovení nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi sa začne vo štvrtok 7. septembra o 15:00. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR Zuzana Čižmáriková.

Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovali opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Sme rodina. Ako vo štvrtok zdôraznila predsedníčka poslaneckého klubu za SaS Natália Blahová, sú presvedčení, že Richter je nekompetentný minister, ktorý permanentne a systematicky poškodzoval najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a ak zostane vo funkcii, ohrozenie bude pretrvávať.

V súvislosti s tým, že sa k práci ministra Richtera začala kriticky vyjadrovať aj koaličná strana SNS, Blahová uviedla, že nevyvolávali s touto stranou o tejto téme žiadne bilaterálne rokovania. Zdôraznila, že ide o princíp, ak SNS a Danko rovnako chápu túto situáciu, môžu pomôcť aj ich hlasmi odvolať Richtera.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
FOTO: TASR/Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články