Streda29. november 2023, meniny má Vratko, zajtra Andrej, Ondrej, Andreas

Mladí umelci to natreli známemu reťazcu na bratislavskej Patrónke

Mladí umelci to Kauflandu opäť natreli PR článok Zobraziť galériu (3)
Mladí umelci to Kauflandu opäť natreli (Zdroj: Kaufland)

Spojte chuť vytvoriť niečo netradičné s tvorivou energiou mladého pouličného umenia a vznikne nápad, ktorý zaujme. Tak ako múr na parkovisku jedného z Kauflandov, ktorý sa nedávno zmenil na originálne fasádne umenie. Ten dal už druhýkrát priestor mladým umelcom, aby popustili uzdu svojej kreativite. A tí mu to poriadne natreli!

S myšlienkou pretvoriť vizuálne neatraktívny oporný múr na pouličné umenie prišiel Kaufland po prvý raz v roku 2021 na parkovisku predajne Kaufland vo Vranove nad Topľou. Na uvedenie netradičného nápadu do života vtedy oslovil skupinu NatretoProjekty - Natreto. Ide o mladý tím umelcov, ktorí sa venujú nástenným veľkoplošným maľbám, písmomaliarstvu a grafickému dizajnu. Pod vedením Viktora Fehera vytvorili mozaiku, či skôr tapetový patern, ktorý výrazne osviežil fádny, 200 metrov dlhý múr. 

Kaufland parkovisko na Patrónke
Zobraziť galériu (3)
Kaufland parkovisko na Patrónke v Bratislave  (Zdroj: Natreto)

Graffiti a Kaufland? Jasné!

Tento rok posunul svoju snahu podporiť mladé pouličné umenie ešte o krok ďalej. Cez anketu na sociálnych sieťach dal svojim zákazníkom možnosť vybrať z alternatívnych návrhov od troch talentovaných umelcov tú kreatívnu cestu, ktorá by ich oslovila najviac. Víťazný návrh od autorky Lery Sxemky tak odráža zároveň vkus a cítenie zákazníkov, ktorí v reťazci pravidelne nakupujú.

“Farebná, šťavnatá a zábavná maľba na stenách bola vytvorená so zámerom zlepšovať náladu a svojou hravou formou pripomenúť návštevníkom, aby život nebrali tak vážne. Jedzte čerstvé produkty, pite viac vody, a nakupujte v Kauflande,“ hovorí Lera Sxemka o svojom projekte.

Lera Sxemka, autorka graffiti
Zobraziť galériu (3)
Lera Sxemka, autorka graffiti  (Zdroj: Kaufland)

Realizácia trvala mesiac

Pravdepodobne najväčšia nástenná maľba na Slovensku s celkovou plochou 1000 m2 vznikala aj tentoraz pod vedením skúseného tímu maliarov z firmy Natreto. Na maľbe sa okrem Lery Sxemky podieľali aj Viktor Feher, Maroš Juhás a Jakub Staš.

Výsledné dielo so sebou na bratislavskú Patrónku prinieslo viac svetla, a najmä radosti z pestrých farieb. Keďže povrch steny nebol v najlepšej kondícii, Lery Sxemky zvolila jednoduchý motív. Kompozícia farebných produktov, prevažne ovocia a zeleniny, sa bude určite páčiť práve mladším ročníkom, pre ktorých je maľba určená. Už dnes je jasné, že pestré farebné odtiene pozitívne vplývajú na okoloidúcich, dodávajú miestu veselú atmosféru a rodičia s deťmi sa tešia z usmievavých “komixových” výjavov. Ozaj, už ste ich videli?

-reklamná správa-

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu