Islamisti z Daeš majú v Ázii nového vodcu: Prezývajú ho Džihád | Topky.sk

Štvrtok, 19. júl 2018. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

Islamisti z Daeš majú v Ázii nového vodcu: Prezývajú ho Džihád

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: Twitter
06.11.2017 19:00

KUALA LUMPUR - Novým "emirom" džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v juhovýchodnej Ázii je malajzijský výrobca bômb pre teroristov Amin Baco, prezývaný Džihád. Oznámil to v pondelok riaditeľ filipínskej štátnej polície Ronald dela Rosa.


"Pozíciu prevzal po Isnilonovi Hapilonovi," citovala Rosu turecká agentúra Anadolu. O novom emirovi informoval políciu indonézsky terorista Muhammad Ilham Syahputra. Zadržali ho minulý týždeň, keď sa pokúsil utiecť z mesta Marawi na južnom ostrove Mindanao.

Filipínska armáda koncom októbra vyhlásila Marawi, ktoré islamisti zo skupiny Maute obsadili v máji, za oslobodené. V polovici októbra tam zabili aj posledných dvoch lídrov ozbrojencov - Isnilona Hapilona, ktorého americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zaradil do zoznamu najhľadanejších teroristov vo svete, a Omarkhayama Mauteho.

Syahputra pri vypočúvaní uviedol, že Amin Baco bol zvolený za emira po Hapilonovej smrti. Syahputra priznal, že Baco prišiel na Filipíny vlani v novembri na pozvanie Hapilona a bojoval v radoch skupiny Maute. Ako dodal, v bojovej zóne operuje ešte zhruba 40 bojovníkov skupiny.

Filipínske ozbrojené sily vedú proti islamským separatistom i maoistickým vzbúrencom už takmer 50 rokov partizánsku vojnu, ktorá si vyžiadala viac ako 160.000 mŕtvych a ďalšie dva milióny ľudí pripravila o strechu nad hlavou.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Twitter

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články