Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Neuveriteľné odhalenie zostreleného boeingu: Rusi otočili, tvrdé obvinenia o likvidácii!

Všetko nasvedčuje tomu, že boeing zostrelila raketa Buk, ktorá bola v rukách proruských separatistov.
Všetko nasvedčuje tomu, že boeing zostrelila raketa Buk, ktorá bola v rukách proruských separatistov.
Zdroj: Twitter, SITA
07.05.2015 09:35

MOSKVA – Rusi otáčajú! Najprv podľa nich zostrelila malajzijský boeing ukrajinská stíhačka a dnes už je všetko inak. Najnovšie ruskí experti zostavili správu, podľa ktorej za zostrelením mala byť raketa BUK z ukrajinského územia. Iba deň na to prišli s úplne inou verziou vyšetrovatelia z Holandska. Tí tvrdia, že za zostrelením sú Rusi. Vrahov mala nakoniec zlikvidovať ruská tajná služba.


Ruskí experti zostavili správu o minuloročnej havárii malajzijského boeingu nad Donbasom, podľa ktorej bolo dopravné lietadlo zostrelené raketou Buk vypálenou z územia kontrolovaného ukrajinskou armádou. Dokument, údajne prísne tajný, dnes zverejnil ruský opozičný denník Novaja gazeta a Kyjev ho vzápätí označil za falzifikát Moskvy. Zaujímavé je, že Rusi najprv vytiahli teóriu o ukrajinskej stihačke, teraz je všetko inak.

Najprv stíhačka, teraz BUK

Adresátmi ruskej analýzy sa majú stať holandskí vyšetrovatelia, ktorí príčiny tragickej udalosti skúmajú. Členmi ruského expertného tímu boli údajne zbrojní odborníci vrátane konštruktérov rakiet zem-vzduch Buk-M1. Práve táto zbraň podľa ukrajinských i západných odborníkov skazu malajzijského lietadla spôsobila.

Neuveriteľné odhalenie zostreleného boeingu:
Zdroj: Twitter

Pritom iba pred pár mesiacmi to mala mať na svedomí ukrajinská stíhačka. Ruská štátna televízia v polovici novembra odvysielala zábery, o ktorých tvrdila, že ide o družicové snímky stíhačky MiG-29 pohybujúcej sa v blízkosti zrúteného lietadla malajzijských aerolínií na východe Ukrajiny.

Ivan Andrijevsky, viceprezident ruskej komory inžinierov, vtedy vyhlásil v hlavných správach ruských štátnych televízií, že snímky môžu pochádzať z britskej alebo americkej špionážnej družice. „V súlade so súradnicami uvedenými na obrázku môžeme predpokladať, že snímka bol zhotovená z amerického alebo britského satelitu. Vykonali sme podrobnú analýzu obrazu a žiadne známky falzifikátu sme neidentifikovali,“ uviedol pre server lifenews.ru.

Západ pochybuje o ruských expertoch

Rusko doteraz takú verziu udalostí odmietalo a tvrdilo, že dopravné lietadlo vlani v júli mohla zasiahnuť raketa vypálená z ukrajinského bojového lietadla, ktoré vraj v kritickej dobe v oblasti operovalo. Údajné dôkazy, ktorými Moskva svoje tvrdenie dokladala, označili západní odborníci za pochybné.

Neuveriteľné odhalenie zostreleného boeingu:
Zdroj: topky

V dokumente zverejnenom v Novej Gazete, ak je pravdivý, ruská strana prvýkrát pripúšťa, že katastrofu skutočne spôsobila raketa Buk. Zatiaľ čo ale podľa ukrajinských a západných zdrojov mala byť osudná strela vypálená z povstaleckej zóny, Moskva za miesto odpálenia označuje oblasť južne od obce Zaroščenske, ktorá leží asi 60 kilometrov východne od Donecku a 30 kilometrov juhozápadne od obce Hrabová, do ktorej okolia stroj spadol. Vlani v júli podľa ruskej analýzy mala túto oblasť pod kontrolou ukrajinská armáda.

Neuveriteľné odhalenie zostreleného boeingu:
Zdroj: topky

Kyjev tvrdí, že je to falzifikát

Ruský dokument uvádza, že podľa snímok urobených z kozmu sa u Zaroščenska v osudnú chvíľu skutočne nachádzalo ukrajinské samohybné odpaľovacie zariadenie pre rakety Buk. Za úplne vylúčenú považuje ruská analýza možnosť, že by malajzijské lietadlo zasiahla raketa Buk odpálená z okolia mesta Snižne, ktoré ovládajú povstalci. Takýto výklad sa opakovane objavoval v informáciách ukrajinských a západných médií.

Kyjev popiera, že by družicové snímky dokazujúce prítomnosť rakiet Buk u Zaroščenska boli pravdivé, a označuje ich za falzifikáty. Napísala to dnes ukrajinská agentúra Unian. "Takzvané dôkazy nesú mnohé príznaky manipulácie a retuší. Časť týchto snímok bola okrem toho zhotovená dlho pred pádom malajzijského boeingu," citovala agentúra predstaviteľa ukrajinskej kontrarozviedky SBU Vitalija Najdu.

Rusi sa mýlia

O niečo neskôr priniesli úplne inú správu holandskí vyšetrovatelia. Správu prevzal britský Daily Mail. Podľa nich zostrelila malajzijský boeing raketa zo systému BUK s rozdielom, že mala byť vypálená z ruského územia.

"Moje zdroje si myslia, že (páchatelia z radov ruských vojakov) si nechali zmeniť totožnosť alebo ich zabili ruské tajné služby, aby uchovali všetko v tajnosti," povedal Daily Mailu holandský novinár Robert Bas.

Proruskí separatisti sa tešili, že boeing zostrelili

Audionahrávka ruských teroristov, ktorí podľa všetkého stoja za zostrelením lietadla s anglickými titulkami. "Kozáci z černuchinského stanoviska zostrelili lietadlo... civilné," hlási v ruštine hlas na nahárvke, ktorého telefonujúci oslovuje "major". Našli sa v troskách zbrane, pýta sa ho: "Vôbec nič, len civilné veci, lekárske pomôcky, utierky, toaletný papier."

Neuveriteľné odhalenie zostreleného boeingu:
Zdroj: Foto: topky.sk


Galéria

Všetko nasvedčuje tomu, že Tragéda boeingu na Ukrajine

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, Topky
FOTO: SITA;
VIDEO: YouTube

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články