Krym hlási opätovné obmedzenie dodávok elektriny z Ukrajiny | Topky.sk

°C

Pondelok, 16. december 2019. Meniny má Albína, zajtra Kornélia.

Krym hlási opätovné obmedzenie dodávok elektriny z Ukrajiny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
31.12.2015 11:10

MOSKVA – Krymský polostrov opäť zápasí s nedostatkom elektriny po tom, ako došlo k prerušeniu dodávok z Ukrajiny cez jedno z prenosových vedení. Oznámil to dnes hovorca gubernátora mesta Sevastopol, ktorého vyjadrenie prevzala z ruských médií agentúra Reuters.


Podľa hovorcu Kirilla Moskalenka sa najnovší výpadok týka prenosového vedenia Kachovka-Tytan, ktoré pokrýva značnú časť energetických potrieb Krymu anektovaného v marci 2014 Ruskom. V závere novembra postihlo tamojších obyvateľov úplné prerušenie dodávok elektriny z Ukrajiny v dôsledku poškodenia vedení sabotérmi.

"Táto linka privádzala na polostrov 250 megawattov. Vzhľadom na nedostatočné dodávky Sevastopol dostáva namiesto 195 iba 150 megawattov," citovala Moskalenka ruská agentúra Interfax. Celková výkonová potreba odberateľov elektriny na Kryme je vyčíslená na približne jeden gigawatt.

Úrady na Kryme vyhlásili v novembri stav ohrozenia po tom, ako poškodenie prenosových vedení spôsobilo celoplošný výpadok v zásobovaní elektrinou z Ukrajiny. Sabotéri, ktorí odpálili nálože pri stožiaroch vysokého napätia, podľa Reuters neboli identifikovaní. Krymskotatárski aktivisti, ktorí spolu s ukrajinskými nacionalistami bránili energetikom v oprave stožiarov, popreli akúkoľvek účasť na tomto čine.

Rusko v očakávaní energetickej blokády dopravilo na Krym stovky dieselových generátorov, ktoré sú prednostne určené pre zdravotnícke zariadenia a strategické podniky. Okrem toho vybudovalo tzv. energomost, ktorým prúdi na polostrov elektrina z Krasnodarského kraja na juhu Ruska.

Krym hlási opätovné obmedzenie


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články