Tento muž (81) je skutočný hrdina: Jedinou vecou sa mu podarilo zachrániť 2,4 milióna detí | Topky.sk

°C

Štvrtok, 14. november 2019. Meniny má Irma, zajtra Leopold.

Tento muž (81) je skutočný hrdina: Jedinou vecou sa mu podarilo zachrániť 2,4 milióna detí

James Harrison
James Harrison
Zdroj: Australian Red Cross
16.05.2018 20:34

SYDNEY - V Austrálii "odišiel do dôchodku" osemdesiatjedenročný muž, ktorý počas 60 rokov takmer každý týždeň daroval krv. Podľa webu denníka The Daily Telegraph Austrálčan zachránil životy približne 2,4 miliónu detí.


Janke sa poďakoval princ Harry s Meghan: FOTO K svadbe im namaľovala obrázok, nádherné gesto

James Harrison si prvýkrát nechal odobrať krv v 60. rokoch po tom, čo vedci zistili, že transfúzia krvi môže pomôcť ženám, ktoré majú krvnú skupinu s negatívnym Rh faktorom a čakajú dieťa, ktoré má Rh faktor pozitívny.

Kvôli tomu sa v krvi nastávajúcej matky vytvoria protilátky proti Rh pozitívnej krvi a tie potom napádajú červené krvinky plodu. Deťom tak môžu spôsobiť okrem iného aj ťažkú ​​anémiu. Pomôcť im môže darca, ktorého krv obsahuje látku anti-D globulín.

Harrison daroval krv za svoj život 1173-krát, z toho 1163-krát z pravej a desaťkrát z ľavej ruky. Pomohol tým vyprodukovať viac ako tri milióny dávok anti-D globulínu. Skončiť teraz musí preto, že pre darcovstvo už dávno prekonal vekový limit, ktorý je v Austrálii 70 rokov.

"Pre mňa je to smutný deň. Koniec dlhého behu... Robil by som to ďalej, keby ma nechali," povedal pri poslednom odbere Harrison novinárom.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
FOTO: Australian Red Cross;
VIDEO: YouTube/CCTV+/The Sydney Morning Herald

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články