BRATISLAVA - Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa pre sankciu voči riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavlovi Gašparovi obráti so žalobou na správny súd. Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na nevyhovenie protestu prokurátora zo strany prezidenta SR Petra Pellegriniho, ktorý sankciu odmietol zrušiť. Hlava štátu tak podľa šéfa prokuratúry neodstránila porušenie zákona.
Pellegrini sankciu ponechal
Prezident SR Peter Pellegrini v stredu (26. 8.) informoval, že nezruší sankciu voči riaditeľovi SIS Gašparovi v súvislosti s jeho dopravnou nehodou a nevyhovie tak protestu prokurátora. Trvá na tom, že riaditeľ tajnej služby má väčšiu zodpovednosť ako bežný občan a prokuratúra žiadala nižší finančný postih.
archívne video
Riaditeľ SIS mal 30. augusta minulého roka na Dobšinskej ulici v Nitre dopravnú nehodu. Polícia dvoch účastníkov nehody podrobila dychovej skúške na prítomnosť alkoholu, v oboch prípadoch bol výsledok negatívny. Prezident ako nadriadený orgán šéfa SIS začal disciplinárne konanie v januári.
Šéf SIS dostal pokutu
Pellegrini začiatkom marca informoval o tom, že ukončil disciplinárne konanie voči riaditeľovi SIS. Za dopravnú nehodu z minulého roka ho potrestal zrážkou zo mzdy na jeden mesiac vo výške 15 percent. Pellegrini doplnil, že v súvislosti s podnetom na disciplinárne konanie od opozičnej SaS nevidel dôvod na vyvodenie ďalších dôsledkov. Podľa prezidenta žiadny právny predpis nezakazuje šéfovi SIS tetovanie.
Žilinka podal v júli protest prokurátora proti prezidentovmu rozhodnutiu. Prokuratúra navrhovala, aby prezident SR napadnuté rozhodnutie zrušil v celom rozsahu ako nezákonné. Ako ďalej vysvetlil Žilinka, prezident v postavení konajúceho správneho orgánu vo výroku rozhodnutia uviedol len to, že účastníkovi konania ukladá disciplinárne opatrenie bez toho, aby bol z výroku rozhodnutia zrejmý skutok, ktorým malo dôjsť k disciplinárnemu previneniu, a to určitým spôsobom tak, aby skutok nemohol byť zameniteľný s iným skutkom. Hlava štátu podľa prokuratúry okrem toho nezistila presne a úplne skutočný stav veci, neustálila rozsah protiprávneho konania, v tomto smere neurobila žiaden úkon, v dôsledku čoho rozhodla predčasne.