BRATISLAVA/TOMÁŠOV - Z rodinnej svadby sa stala veľká politická téma. Richard Sulík na oslave zväzku svojho syna Filipa verejne a do mikrofónu hovoril aj o hosťoch, medzi ktorými bol aj kontroverzný a odsúdený Daniel Bombic či influencer Marek Šoun. Jeho hodnotenie Bombica vyvolalo ostré reakcie. Bývalý predseda SaS totiž povedal, že keď sa s niektorými ľuďmi človek "normálne baví“, zistí, že sú "úplne v pohode ľudia". Práve pri Bombicovi však toto vyjadrenie spustilo domino efekt. Odsúdila ho už aj Jana Bittó Cigániková, ktorá má so Sulíkom budúce politické plány.
Sulíkove slová pritom prichádzajú v čase, keď už dávno nie je súčasťou strany, ktorú v roku 2009 založil. Jeho odchod bol vyvrcholením dlhodobého sporu s novým vedením SaS. Marcový kongres odmietol návrh zaradiť Sulíka na kandidátku do najbližších parlamentných volieb. Za jeho návrat hlasovali iba dvaja delegáti. Bola medzi nimi aj Jana Bittó Cigániková, ktorá ho zo strany nasledovala a kongres ju z SaS vylúčil.
Sú to vlastne v pohode ľudia, šokoval Sulík
Vo videu Sulík synovi vraví, že si na svadbu zavolal "súputníkov" ako Daniel Bombic, či Marek Šoun. V tom však šokoval: "Keď sa s nimi človek normálne baví, zisťuje, že sú to úplne v pohode ľudia."
Títo ľudia nie sú "v pohode", reaguje Cigániková
Práve Cigániková však teraz na Sulíkove slová ostro reaguje. Vo svojom statuse sa od jeho výroku jednoznačne dištancovala. "Nie. V žiadnom vesmíre ani situácii to nie je "celkom v pohode človek",“ uviedla na pravú mieru hneď v úvode statusu. Následne pripomenula viacero Bombicových verejných vyjadrení a aktivít.
Cigániková upozornila napríklad na jeho výzvy na "vypálenie parlamentu", zmienky o ľuďoch "napichnutých na vidly" či násilí "žeravým kutáčom". Spomenula tiež jeho výroky o "bielej genocíde", Židoch a sionistoch, ale aj šírenie antisemitských a rasistických naratívov.
Bombica zároveň označila za človeka, ktorý mal svojich fanúšikov podnecovať k znepríjemňovaniu života ľuďom, s ktorými nesúhlasil.
Cigániková pripomenula aj jeho trestné stíhanie. Bombic čelí obžalobe pre viacero extrémistických trestných činov vrátane šírenia extrémistického materiálu, prejavov sympatií k hnutiam smerujúcim k potlačeniu základných práv a slobôd, podnecovania k nenávisti a nebezpečného elektronického obťažovania. Do rúk slovenských orgánov bol po rozhodnutí britského súdu vydaný v januári 2025.
Toto nie je v pohode a nikdy nebude, odkázala Sulíkovi
"Môžeme sa baviť s ľuďmi, s ktorými zásadne nesúhlasíme. Môžeme byť k nim slušní. Môžeme si s nimi dokonca pripiť. Ale nemusíme predstierať, že sú ‚celkom v pohode ľudia‘," odkázala Cigániková. "Pre mňa toto jednoducho v pohode nie je. A nikdy nebude," uzavrela verejný odkaz Sulíkovi Cigániková.
Bola to priom Cigániková, ktorá ešte na jar stála po boku Sulíka a hovorila o konci v SaS a spoločnej budúcnosti s bývalým šéfom SaS. "Nechcem človeka, ktorý mi dal životnú príležitosť a vybudoval SaS, opustiť. Chcem stáť po jeho boku. Ak on sa rozhodne, že bude inde kandidovať, budem kandidovať s ním. Ale možno sa rozhodne, že kandidovať nebude a potom ani ja," povedala v marci
Je otázne ako táto svadobná "epizóda" zatrasie plánmi tejto dvojice. Intenzívne sa hovorí o tom, že by mohli kandidovať za Sme rodina, no ani jeden z nich to nepotvrdil a finálnym výsledkom môže byť úplne iná strana. Sulík povedal, že presné plány odhalí na jeseň, ktorá sa nezadržateľne blíži.