Opozícia aj koalícia v SND, ale oddelene | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Opozícia aj koalícia v SND, ale oddelene

Ivan Gašparovič, Robert Kaliňák a Pavol Paška v SND
Ivan Gašparovič, Robert Kaliňák a Pavol Paška v SND
18.11.2009 11:00

BRATISLAVA - Tanečné vystúpenia, hudobné hity z pred roku 1989 či operný spev vytvárali atmosféru dnešného slávnostného galavečera k výročiu nežnej revolúcie v novej budove Slovenského národného divadla. Zúčastnili sa na ňom aj čelní predstavitelia štátu. Opozícia naopak uprednostnila vlastnú spomienkovú akciu v historickej budove SND.


Približne hodinu trvajúci program galavečera, ktorý vysielala Slovenská televízia, tvorili takmer výlučne vystúpenia umelcov. S krátkym príhovorom vystúpil len predseda parlamentu Pavol Paška. Okrem iného privítal šéfa Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka, ktorý pricestoval na Slovensko.

Medzi prítomnými bol aj prezident Ivan Gašparovič či premiér Robert Fico. Predseda vlády mal na úvod tohto týždňa bohatý program v zahraničí. Počas dnešného dňa navštívil Londýn a v pondelok rokoval v Moskve. Práve za návštevu Ruska čelil kritike, pretože najväčšia krajina sveta bola v minulosti vnímaná ako symbol niekdajšieho komunistického zriadenia, ktoré v bývalom Československu ukončila nežná revolúcia.

Autori programu divákom ponúkli napríklad pasáže zo známych piesní Elánu, Richarda Müllera, Petra Jandu, Michala Davida či Petra Nagya. Na záver zahrala skupina IMT Smile svoju verziu pesničky Ivana Hoffmana Sľúbili sme si lásku, ktorá sa niesla ulicami miest aj počas masových protestov v roku 1989.

Hudbou si pripomenuli november 89 aj lídri opozície. Stovkám ľudí v divadle a ďalším pred jeho budovou v centre Bratislavy zahrali napríklad Marián Varga s Moyzesovým kvartetom. Opoziční politici v prejavoch vyzývali ľudí na podporu v plánovaných budúcoročných parlamentných voľbách.

Oslavy 20. výročia pádu komunizmu sa v Bratislave sústredili najmä na podvečerné a večerné hodiny. Počas dňa sa dianie na uliciach hlavného mesta nelíšilo od bežných dní voľna. Oslovení ľudia by pritom vraj privítali rozsiahlejšiu manifestáciu.

Jediným dopoludňajším podujatím v centre mesta bola diskusia s medzinárodnou účasťou, Stredoeurópske fórum. Tá však bežných ľudí nelákala. Predpoludním si pripomenul pád komunistickej strany aj prezident Ivan Gašparovič. Hlava štátu sa zúčastnila na pietnej spomienke pri pamätníku popravených a umučených politických väzňov na bratislavskom cintoríne v mestskej časti Ružinov.

Očakávalo sa, že sa na prevratové udalosti bude spomínať na Námestí SNP, kde kedysi žiadali slobodu a demokraciu davy ľudí. Pôvodne si tento priestor rezervoval bratislavský magistrát, potom však odhalenie pamätníka - srdca z ostnatého drôtu presunul na Hviezdoslavovo námestie. Kým v Prahe zaplavili miesta niekdajších masových nepokojov stovky sviečok a prostredníctvom Tuzexu či bonov si ľudia mohli vyskúšať, ako sa pred rokom 1989 v bývalom Československu nakupoval nedostatkový tovar, priestor na bratislavskom Námestí SNP si revolúciu pripomínali najmä bezdomovci. Žartovali napríklad, že by mali byť vyhlásení za politických väzňov, pretože väčšiu časť svojho života strávili za mrežami.

Podobne ako v predchádzajúcich rokoch využili dnešný deň na zhromaždenie pravicoví extrémisti sústredení okolo Slovenskej pospolitosti. Pochod asi 130 ľudí z hlavnej bratislavskej stanice k parlamentu však mal pokojný priebeh. Približne tri stovky pravicových radikálov sa podľa televízií Markíza a JOJ zišli aj vo východoslovenských Lipanoch. Svoj názor na nežnú revolúciu prišlo dnes vyjadriť na bratislavské Kollárovo námestie aj niekoľko stoviek stúpencov komunistickej strany.

Predstavitelia vlády si oslavy nežnej revolúcie naplánovali na večer v novej budove Slovenského národného povstania, opozícia uprednostnila vlastné podujatie v historickej časti divadla. Spomienku na november 1989 pripravili aj organizátori festivalu Pohoda v PKO. Vystúpila na ňom podľa televízie TA3 napríklad česká skupina Plastic People Of The Universe, ktorá sa už pred pádom komunizmu prezentovala undeground.

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články