Polícia aktivistov a Číňanov oddelila | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Polícia aktivistov a Číňanov oddelila

Gesto Číňana policajtom
Gesto Číňana policajtom
19.06.2009 13:20

BRATISLAVA - Piskot píšťaliek a heslá Ľudské práva v Číne, Slobodný Tibet, Slobodu pre Čínu sa dnes ozývali na Námestí slobody pred úradom vlády v Bratislave, kde sa stretol premiér Robert Fico s čínskym prezidentom Chu Ťin-tchaom.


Protestné zhromaždenie občianskych aktivistov proti porušovaniu ľudských práv v Číne prebehlo dnes bez incidentov. Na Námestí slobody, rovnako ako vo štvrtok pred Prezidentský palác, prišla početná skupina Číňanov, k vzájomnému stretu však tentoraz nedošlo. Polícia obe skupiny nepustila k sebe. Okolie úradu vlády bolo pre verejnosť neprístupné, policajné zátarasy zasahovali až skoro do polovice Námestia slobody.

Občiansky aktivista Ondrej Dostál prečítal vyhlásenie mimovládnych organizácií, v ktorom odsudzujú konanie slovenskej polície počas štvrtkovej demonštrácie pred Prezidentským palácom a žiadajú, aby sa zasadila za ochranu svojich občanov a právneho štátu. "Dnes sme tu už nielen kvôli ľudským právam v Číne, ale žiaľ aj kvôli ľudským právam na Slovensku," povedal Peter Weisenbacher z Amnesty International Slovakia a dodal, "pretože to, čo sa vo štvrtok stalo pred Prezidentským palácom, sa podľa nášho názoru podobá na to, čo sa pred dvadsiatimi rokmi stalo na Námestí nebeského pokoja v Pekingu a keďže naša krajina si práve tento rok pripomína dvadsiate výročie pádu diktatúry, sme z toho veľmi smutní a znepokojení".

Weisenbacher tvrdí, že majú nafotené a natočené, ako čínski agenti v oblekoch, ktorí podľa informácií AI majú diplomatickú imunitu, dávali našim policajtom jasné pokyny rukami, proti ktorým slovenským aktivistom majú zakročiť a odkiaľ ich majú vykázať. "Sám za seba môžem povedať, že som jasne videl po tom, čo jeden čínsky agent v obleku ukázal našim policajtom rukou, že nás majú vyhnať z chodníka, tak nás z toho chodníka vyhnali, napriek tomu, že sme tam len pokojne stáli a držali v ruke papier," uviedol Weisenbacher.

Jeden zo zhromaždených, Michal Havran, opísal štvrtkový zásah slovenskej polície pred Prezidentským palácom. Podľa jeho slov je škandálom, že slovenská polícia zohrala úlohu súkromnej ochrannej služby čínskych predstaviteľov. "Tak ja neviem, či polícia odvádza poškodených v putách," vyhlásil Dostál, ktorého vo štvrtok pred palácom zadržali policajti, neskôr bratislavský policajný riaditeľ Pavel Brath uviedol, že Dostál je poškodený, lebo mu čínsky "vítač" prezidenta ukradol leták. "Ja som bol predvedený na policajnú stanicu z dôvodu, že som sa stal súčasťou incidentu, keď polícia surovým a brutálnym spôsobom odvádzala jedného z demonštrantov a pokúsil som sa tomu zabrániť a zdržať ho na námestí," vysvetlil Dostál. "Tá druhá vec súvisí s tým, že som na námestie priniesol letáky," povedal Dostál. Tie nechal známemu, aby mu ich postrážil, kým on bude držať väčší transparent. Potom ako Dostála predviedli na políciu, jeho známemu vytrhol letáky jeden z Číňanov. "Oslovil políciu, na niekoľký pokus bola polícia ochotná predviesť aj tohto Číňana," povedal Dostál. Číňan je teraz podozrivý z krádeže. "Takže ide o dve veci, ktoré spolu priamo nesúvisia," uzavrel Dostál, podľa ktorého vďaka tomu, že už nebol len podozrivý z priestupku, ale aj poškodený, dostal sa ako prvý z cely a predviedli ho na iný policajný okrsok, kde vypovedal. Dostál strávil na polícii podľa svojich slov asi päť hodín, z ktorých len menšiu časť strávil v cele.

Fyzik Martin Mojžiš políciu upozornil, že premiérovi pri stretnutí s čínskym prezidentom "hrozí nebezpečenstvo". Podľa neho je totiž čínsky prezident ako generálny tajomník čínskej komunistickej strany vrcholným predstaviteľom zločineckej organizácie. "Ktovie, čo mu ten chlap urobí," dodal.

"Nie je to demonštrácia, chceme len privítať nášho prezidenta, to je všetko," povedal člen skupinky priaznivcov čínskeho prezidenta, ktorý ako jeden z mála bol ochotný hovoriť s novinármi. Razantne odmietol, že by prívrženci čínskeho prezidenta, ktorí ho prišli vo štvrtok vítať pred Prezidentský palác, strhávali transparenty občianskych aktivistov. "Nie, nie, nie, kto to povedal?" opýtal sa Číňan v obleku. Keď mu novinári povedali, že to sami videli a že to bolo aj na fotkách, dodal: "Mne to veľmi krivdí, keď sa to takto povie. Musíme povedať pravdu, my sme demokracia, náš štát, tak ako Slovensko, privítame nášho prezidenta, to je všetko." Svoju identitu odmietol zverejniť, vyhlásil, že je už Slovák, koľko rokov u nás žije, povedať nechcel.


Galéria

Polícia oddelila demonštrantov od Ľudia s transparentmi o

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články