Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

V slovenských pohoriach platí malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK - Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby.

archívne video

Sneh v bratislavskom Lamači (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Situácia je stabilná, staršia snehová pokrývka je sadnutá a spevnená. Uvoľnenie lavíny je možné len výnimočne v polohách nad pásmom lesa na veľmi strmých svahoch, na ktorých je uložený nový previaty sneh. Ten lokálne vytvára snehové dosky a vankúše," informuje SLP.

Nový sneh a podmienky vo vysokých polohách

Za poslednú periódu slabšieho sneženia pripadlo do desať centimetrov nového prachového snehu. Ten je vo vysokých polohách previevaný na záveterné svahy, pod sedlá a skalné steny. V týchto miestach dosahuje výška nového snehu desať až 20 centimetrov, ide však len o lokálnu záležitosť.

"Snehová pokrývka je na dané ročné obdobie výrazne podpriemerná. Súvislá snehová pokrývka spolu so starším snehom sa nachádza len v najvyšších polohách hôr (nad 1500 metrov nad morom). V dolinách sú chodníky a cesty často tvorené ľadom prekrytým novším snehom," upozorňuje SLP.

Viac o téme: LavínaNebezpečenstvoStredisko lavínovej prevencieSlovenské pohoria
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu