Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

Opozičné strany PS a SaS kritizujú vládu v súvislosti s ďalšou novelou Trestného zákona

Branislav Gröhling Zobraziť galériu (3)
Branislav Gröhling (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Opozičné hnutie PS i strana SaS kritizujú vládu v súvislosti s ďalšou novelou Trestného zákona, ktorá reaguje najmä na pripomienky Európskej komisie. Kabinet schválil legislatívny návrh na stredajšom zasadnutí.

Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga koalícia opravuje vlastnoručne pokazené a vyhovára sa opäť raz na opozíciu. "Hoci sa Robert Fico (Smer-SD) tešil, ako uspel na Ústavnom súde SR, teraz musel priznať, že jeho zákon nie je v súlade ani s ústavou a s námietkami Európskej komisie," zdôraznil. Hovorí o nekompetentnosti vlády.

archívne video

PS kritizuje zrušenie Rady pre verejnú službu (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

"Nielenže si sami udelili amnestiu a vyšli v ústrety kriminálnikom, zlodejom a svojim ľuďom. Dokonca to celé urobili tak babrácky, že časti novely zastavil Ústavný súd, a časti narážajú na naše záväzky voči Európskej únii," reagoval šéf PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Michal Šimečka
Zobraziť galériu (3)
Michal Šimečka  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Podpredseda KDH Viliam Karas označil novelu za vynútenú s tým, že je dôsledkom tlaku Európskej komisie a neprimeraného zníženia trestov za korupciu. Vláda ňou podľa jeho slov vytvára nový chaos v trestnej politike štátu. "Považujeme za nedôstojné, že nevyhnutné zmeny nám teraz musí diktovať Brusel," dodal.

Viliam Karas
Zobraziť galériu (3)
Viliam Karas  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Vláda na stredajšom zasadnutí odobrila návrh zmien v Trestnom zákone, ktorý zohľadňuje výsledky konzultácií s Európskou komisiou. Okrem iného ide o úpravu trestných sadzieb pri niektorých trestných činoch. Kabinet navrhuje Národnej rade SR prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) poukázal na to, že navrhované zmeny sa týkajú ustanovení súvisiacich s ochranou finančných záujmov EÚ.

Viac o téme: KritikaSaSPSTrestný zákon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu