Štvrtok23. máj 2024, meniny má Želmíra, zajtra Ela, Vanesa

Obyvatelia v strachu: Mesto po útoku medveďa vyhlásilo mimoriadnu situáciu

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky)

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO - Na území okresu Kysucké Nové Mesto vyhlásili mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďov. Rozhodol o tom krízový štáb, ktorý zvolali pre nedeľňajší (21. 4.) útok medvedice na 34-ročného muža v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Vyplýva to z oznámenia, ktoré zverejnila obec Povina.

Mimoriadnu situáciu vyhlásil Okresný úrad (OÚ) Kysucké Nové Mesto ešte v pondelok (22. 4.) popoludní. "V dôsledku enormne vysokého počtu medveďov, zmien ich správania a straty plachosti pred ľuďmi vzniklo vysoké riziko ohrozenia zdravia a ľudských životov," zdôvodnil OÚ v oznámení. Ďalej uviedol, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie pristúpili z dôvodu zvýšeného rizika možného výskytu synantropných jedincov v extraviláne a intraviláne Kysuckého Nového Mesta a obcí v ich bezprostrednom okolí.

archívne video

Medveď v obci Horná Mičiná (Zdroj: Facebook/Obec Horná Mičiná)

Z dokumentu vyplýva, že na ohrozenom území vykonajú záchranné práce zásahové tímy pre medveďa hnedého a poľovnícke združenia. Zintenzívnia aj činnosť hliadok štátnej i mestskej polície v obytných zónach.

Turista, ktorého na chodníku v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce uplynulý víkend napadla medvedica, utrpel hryzné poranenia dolných končatín. Pri páde si poranil aj chrbát. Zranenia si vyžiadali ošetrenie v žilinskej nemocnici, následne muža prepustili do domácej liečby.

Od 15. marca 2024 išlo už o 11. útok medveďa na človeka v tomto roku. Celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. Štátni ochranári preto upozornili turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť.

Viac o téme: Mimoriadna situáciaMedvedeKysucké Nové Mesto
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu