Pondelok27. máj 2024, meniny má Iveta, zajtra Viliam

Slovensko pripravuje oficiálnu návštevu pod vedením premiéra: Pôjdu do Číny

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Slovensko pripravuje oficiálnu návštevu Číny pod vedením predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). Uskutočniť by sa mala v júni. Informovali z komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Štátny tajomník slovenského rezortu zahraničia Marek Eštok absolvoval v tejto súvislosti v utorok (16. 4.) pracovné stretnutie, na ktorom sa zúčastnil mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky Cai Ge. Obsahom rokovania bola príprava politických konzultácií na úrovni štátnych tajomníkov, ktoré sa uskutočnia koncom apríla v Pekingu.

archívne video

Progresívne Slovensko pred rokovaním vlády sa vyjadruje k aktuálnym témam (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

"Cieľom nadchádzajúcich konzultácií s partnerským rezortom zahraničia bude nielen prehĺbenie nášho dlhoročného všestranného dialógu, ale predovšetkým príprava významnej návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica v Číne, ktorá sa uskutoční v júni tohto roku," dodal štátny tajomník, ktorý odcestuje na prípravné rokovania do Pekingu už budúci týždeň.

Okrem politických konzultácií s jeho rezortným partnerom absolvuje i návštevu vybraných spoločností v čínskom priemyselnom parku Beijing Economic-Technological Development Area. Stretnúť by sa mal aj so študentmi na Katedre slovenského jazyka na Univerzite BISU (Beijing International Studies University).

Z rezortu diplomacie doplnili, že v tomto roku si slovensko-čínske vzťahy pripomínajú 75. výročie uznania Čínskej ľudovej republiky vtedajším Československom, keď boli oficiálne nadviazané diplomatické styky medzi obomi krajinami.

Viac o téme: Návšteva Robert FicoČína
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu