Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

Meteorológovia varujú: Pre niektoré okresy platia výstrahy pred búrkami

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: FB / idokep.hu)

BRATISLAVA - Pre niektoré okresy na juhu Slovenska platia v nedeľu popoludní výstrahy prvého stupňa pred búrkami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Meteorológovia varujú: Pre niektoré
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: shmu.sk)

Výstrahy platia pre okresy Senec, Komárno, Dunajská Streda a Galanta. Vyskytnúť sa tam môžu búrky spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

archívne video Búrky dorazili už aj na východ Slovenska.

Búrky dorazili už aj na východ Slovenska. (Zdroj: Topky)

SHMÚ v tejto súvislosti upozorňuje aj na možný výskyt sprievodných javov pri intenzívnom daždi, ako je prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne.

SHMÚ na sociálnej sieti skonštatoval, že silnejších búrok je v nedeľu veľmi málo. "Aktuálne krajným juhozápadom postupuje podľa radarových charakteristík zatiaľ najvýraznejšia búrka na Slovensku. Priniesla prívalový dážď a v okolí Šamorína mohla priniesť aj krúpy," uviedli meteorológovia.

Búrky sa vyskytnú aj vo večerných hodinách, v pondelok platia výstrahy

Prehánky a búrky sa najmä na západe a severe Slovenska vyskytnú aj vo večerných hodinách. V priebehu noci ustanú. V pondelok (31. 8.) s nimi treba rátať najmä na východe, pretože tam ešte zotrvá vlhký vzduch. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Výstrahy prvého stupňa pred búrkami platia v pondelok najmä pre viaceré okresy Košického kraja, ale aj pre okresy Levoča a Prešov. V týchto lokalitách je podľa slov meteorológov malá pravdepodobnosť výskytu búrok s prudkými lejakmi. Intenzita dažďa môže dosahovať 20 až 30 milimetrov za 30 minút. Vietor môže mať v nárazoch rýchlosť až do 85 kilometrov za hodinu. Vyskytnúť sa môžu aj krúpy.

Viac o téme: VarovanieBúrkyMeteorológovia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu