Pondelok2. október 2023, meniny má Levoslav, zajtra Stela

Ochranu vonkajších hraníc Európskej únie je potrebné posilniť

Štefan Hamran Zobraziť galériu (2)
Štefan Hamran (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

KOMÁRNO - Je potrebné posilniť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie, na ktorej sa už podieľajú Turci, Rakúšania, Česi, Slováci i Maďari. Vyhlásil to v utorok v Komárne v súvislosti s problematikou nelegálnej migrácie prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.

Pripomenul, že polícia vykonáva takzvané kompenzačné opatrenia, akými sú spoločné hliadky vo vlakoch, spoločné kontroly na maďarskom území. "Máme prísľub maďarskej strany, že všetkých nelegálnych migrantov, ktorých zadržíme na maďarskom teritóriu, zoberú a eskortujú naspäť do Srbska," uviedol Hamran. Dodal, že to sú opatrenia, ktoré nezaťažujú slovenskú políciu a zabraňujú tomu, aby sa nelegálni migranti dostali protiprávne na územie SR.

Musíme posilniť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie, vyhlásil Štefan Hamran (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Administratívna záťaž

Podľa jeho slov by vykonávanie hraničných kontrol na slovensko-maďarskej hranici spôsobilo administratívnu záťaž pre políciu. "Musíme ich (migrantov) dať do systému, a ak zistíme, že sú zo Sýrie, aj tak ich pustíme. Tí budú pokračovať ďalej do Nemecka za účelom spájania svojich rodín," spresnil. "Nevieme uzavrieť 655 kilometrov (slovensko-maďarských) hraníc, a nemá to ani zmysel," podčiarkol Hamran.

Pripomenul prípad údajného obťažovania obyvateľky Komárna trojčlennou skupinou migrantov, ktorý bol zverejnený aj na sociálnej sieti. Pri preverovaní skutočnosti podľa Hamrana bolo zistené, že poškodená na tiesňovú linku polície oznámila, že sa objavili migranti, ktorých prenasledovala a snažila sa nafotiť mobilným telefónom. Migranti si to všimli a vybrali sa smerom k žene, ktorá vbehla do predajne elektrospotrebičov. K útoku, nevhodnému správaniu voči nej ani ku komunikácii s ňou nedošlo. Migranti do obchodu nevošli, zdržiavali sa pri ceste, odkiaľ potom odišli, citoval policajný prezident z preverovaného záznamu a povedal, že je mimoriadne nebezpečné strašiť občanov SR nelegálnou migráciou.

Manipulovanie verejnej mienky sa nedeje len na regionálnej úrovni

Takéto manipulovanie verejnej mienky funguje podľa Hamrana nielen na regionálnej, ale aj na celoštátnej úrovni. "Považujeme za nevyhnutné, aby sme takéto prípady komunikovali, vysielali signál, že nelegálni migranti ku dnešnému dňu na území SR za posledné dva roky nespáchali ani jeden trestný čin, ktorý by slovenská polícia evidovala," povedal policajný šéf.

Damián Imre
Zobraziť galériu (2)
Damián Imre  (Zdroj: TASR)

Zvýšenie kapacít

Ak sa polícia dozvie o narušení štátnej hranice, tak určite zareaguje, povedal viceprezident Policajného zboru SR Damián Imre, ktorý zopakoval, že migranti nepáchajú trestnú činnosť a nie sú ani agresívni. Primátor Komárna a viceprezident Únie miest Slovenska Béla Keszeg podotkol, že únia navrhla zvýšiť kapacity polície pre zvýšenie bezpečnosti obyvateľstva, zapojiť armádu do kontroly hraničných priechodov a v boji proti nelegálnej migrácii zapojiť techniku, napríklad kamerový systém.

Viac o téme: MigráciaEurópska úniaOchrana hranícŠtefan Hamran
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu