Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Kultan kritizuje vyjadrenia vlády: Balamutia ľudí, zdravotníctvo potrebuje stabilitu

generálny riaditeľ ZP Dôvera Martin Kultan
generálny riaditeľ ZP Dôvera Martin Kultan (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA - Slovenské zdravotníctvo potrebuje stabilitu, realitou však je, že v ňom vládne chaos. Uviedol to generálny riaditeľ súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Poukazuje na neustále zmeny zákonov a pravidiel či na nejasné a nedostatočné financovanie. Kritizuje aj spochybňovanie prínosov súkromných investorov.

"Naše zdravotníctvo potrebuje stabilitu viac než čokoľvek iné. Pre zdravotníctvo platí, že čím horšie sa darí ekonomike, o to viac ľudí potrebuje zdravotnú starostlivosť. Aj zdravotníctvo musí ako súčasť ekonomického celku rešpektovať ekonomické cykly a má počítať s tým, že prídu horšie časy. Lenže s tým nepočíta, lebo realita je taká, že v našom zdravotníctve vládne chaos," ozrejmil. 

Archívne video  Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o stave rokovania s LOZ

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský o stave rokovania s LOZ (Zdroj: Topky/Vlado Anjel )

Nikto nevie, aké pravidlá budú platiť o pol roka

Podotkol, že kľúčové procesy, tézy či zákony sa menia stádovitým spôsobom. "Zákony v zdravotníctve prešli stovkami novelizácií. Novelizujú sa novelizácie novelizovaných zákonov, nikto nevie, aké pravidlá budú platiť o pol roka," skonštatoval Kultan.

Ďalším znakom chaosu je podľa neho nejasný rozpočet. "Je celkom bežné, že na jeseň nevieme, koľko peňazí bude v zdravotníctve v danom roku. Ako potom môžeme pracovať aspoň v krátkodobom dvojročnom horizonte? O strednodobom či dlhodobom ani nehovorím. Pritom hovoríme o rezorte, o ktorom politici radi hovoria, že je pre nich prioritou," podotkol šéf Dôvery.

Kritizuje vyjadrenia vlády o tom, aký široký rozsah zdravotnej starostlivosti bude ľuďom k dispozícii krytý verejným zdravotným poistením. "Balamutia ľudí, že sa skrátia čakacie lehoty k lekárom a do nemocníc, že sa rozšíri sieť ambulantných lekárov, že sa zvýši kvalita zdravotnej starostlivosti, že sa znížia doplatky pacientov, atď. A to všetko za menej peňazí zo štátneho rozpočtu," vymenoval Kultan. Podotkol, že to nie je možné a naopak, financií je potrebných viac. "Veď hneď ako nemocniční lekári stiahli výpovede, ozvali sa ambulantní," doplnil.

Súkromných investorov štát nemusí dookola oddlžovať

Spochybňovanie prínosov súkromných investorov podľa neho vedie k posilneniu postavenia zástancov etatizmu a socializmu. "Podporovatelia pevnej ruky štátu odmietajú realitu, nepripúšťajú, že práve súkromníci držia slovenské zdravotníctvo od zmeny režimu nad vodou. Reč nie je o oligopoloch či finančných skupinách, sú to tisíce malých ambulancií a lekární, súkromných lekárov a lekárnikov, vďaka ktorým sa pacienti dostanú k liečbe a k liekom," priblížil.

Zdôraznil, že práve súkromných investorov štát nemusí na rozdiel od štátnych inštitúcií, štátnej poisťovne aj iných štátnych zariadení dookola oddlžovať. "Dokonca dokážu vytvárať hodnoty, inovovať, prinášať pokrok v mnohých oblastiach," dodal Kultan.
 

Viac o téme: ZdravotníctvoZákonyStabilitaMartin Kultan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu