Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

SDKÚ-DS sprísnila stanovy: Z Dzurindu sa stal diktátor?!

Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda tvrdil, že stanovy sú demokratické
Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda tvrdil, že stanovy sú demokratické
Zdroj: SITA
26.04.2008 19:00

Aktualizované

KOŠICE - Vnútrostranícke spory v opozičnej SDKÚ-DS dnes pokračovali odchodom dvoch funkcionárov zo strany. Predstavitelia Ústrednej rady SDKÚ-DS opustili stranu na protest proti zmene stanov, ktorá je podľa nich nedemokratická. Širšie vedenie SDKÚ-DS schválilo nové pravidlá pri registrácii členov po tom, ako v marci strana zrušila svoje zväzy v Bratislavskom kraji.


"Táto zmena je ďalšou centralizáciou v strane, v skutočne demokratickej strane sa s tým nedá súhlasiť," povedal novinárom po skončení rokovania Ústrednej rady SDKÚ-DS Roman Filistein, ktorý zo strany odišiel. Okrem neho vystúpil aj Róbert Kadnár.

Šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda však na tlačovej konferencii oponoval a tvrdil, že stanovy sú demokratické. "Zmenou len dopĺňame medzeru v stanovách, ako obnoviť registrácie členom zo zrušených zväzov," uviedol Dzurinda.

Podľa nových stanov členovia zrušených zväzov sa do strany musia opätovne osobne prihlásiť. Registráciu im však strana nemusí schváliť. Dzurinda tvrdil, že SDKÚ-DS mala aj doteraz podobný systém prijímania nových členov strany. Za zmenu stanov hlasovalo 86 z 90 prítomných členov Ústrednej rady SDKÚ-DS. Zmenu stanov kritizovali aj ďalší bývalí predstavitelia strany, ktorých SDKÚ-DS už skôr vylúčila po kritike vedenia okolo Dzurindu. "SDKÚ-DS si dnešným dňom zaviedla previerkový systém, z Dzurindu sa stal diktátor a z SDKÚ-DS sa stáva komunistická strana," povedal ČTK Valentín Mikuš, jeden z vylúčených kritikov.

Dzurinda očakáva, že členovia bývalých bratislavských zväzov sa do SDKÚ-DS opäť prihlásia. Strana však podľa neho už neprijme niektorých "mafiánsky orientovaných politikov".

Vnútrostranícky spor začal v SDKÚ-DS vrcholiť začiatkom marca, keď prezídium navrhlo vylúčiť zo strany štrnástich signatárov výzvy Nastal čas na zmenu. Nespokojenci na čele s bývalým šéfom bratislavského regionálneho zväzu SDKÚ-DS Mikušom a šéfom bratislavského dopravného podniku Branislavom Zahradníkom verejne požadovali diskusiu o výmene lídrov strany. Vedenie strany neskôr rozpustilo regionálne organizácie SDKÚ-DS v Bratislavskom kraji.

Stranícky súd zas potvrdil vylúčenie 13 zo 14 kritikov strany. Dzurinda dnes potvrdil, že zvažuje rok pre budúcimi parlamentnými voľbami v SDKÚ-DS vyhlásiť primárky na lídra strany.

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články