Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

DOBRÉ SPRÁVY Slovenskí vedci objavili nový spôsob liečby reumy a artritídy

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)

BRATISLAVA - Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave zistili, že zlato má výrazný vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok. Ich zistenie otvára nové možnosti pre veľkú skupinu pacientov trpiacich ochoreniami pohybového aparátu, ako napríklad reuma či artritída. Za svoj objav získali Cenu za transfer technológií na konferencii COINTT 2022.

Zlomeniny rúk, bedier či chrbtice spôsobené osteoporózou sú spojené s vysokou úmrtnosťou najmä staršej populácie. Degeneratívne ochorenia kostí, kĺbov a chrupaviek postihujú ľudí často aj v produktívnom veku. Artritída (zápalové ochorenie kĺbov), je v súčasnosti stále nevyliečiteľné ochorenie. Cieľom liečby je preto dosiahnuť aspoň zmiernenie príznakov ochorenia alebo potlačenie zápalu. Výskum farmaceutov pod vedením Ferdinanda Devínskeho ukázal, že zlato v podobe nanočastíc má výrazný vplyv na rast buniek chrupavky a protizápalový účinok. Ide o výnimočné spojenie dvoch účinkov, ktoré sú nevyhnutné v liečbe spomínaných ochorení. Moderné nanosystémy majú nízku toxicitu a vysokú stabilitu, čo je kľúčové pre ich použitie.

DOBRÉ SPRÁVY Slovenskí vedci
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Farmaceutická fakulta UK )

Výskumníci Farmaceutickej fakulty UK si za tento objav nedávno prevzali Cenu za transfer technológií na Slovensku v kategórii inovácia. Ocenenie prichádza v čase 70. výročia založenia fakulty. Výskum realizovali v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UK a Výskumným ústavom veterinárneho lekárstva v Brne. „Keď náš tím v roku 2017 ukončil riešenie projektu zameraného na malé molekuly v biomedicínskom výskume, bolo zrejmé, že pokračovanie výskumu by sa malo niesť v rovine nových malých molekúl a bioaktívnych nanočastíc pre terapiu zápalových a degeneratívnych ochorení kostí a kĺbov,“ hovorí Ferdinand Devínsky z Farmaceutickej fakulty UK, bývalý rektor UK.

DOBRÉ SPRÁVY Slovenskí vedci
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Farmaceutická fakulta UK )
Realizátorom kľúčových experimentov bol Martin Pisárčik. „Atraktívna a prudko rozvíjajúca oblasť nanočastíc zlata ma priviedla k hľadaniu ich uplatnenia vo farmaceutických aplikáciách na základe ich výnimočných fyzikálnych vlastností a biologickej aktivity,“ uviedol. Výskum v oblasti nanočasticových systémov podľa Univerzity Komenského otvára nové možnosti pre veľkú skupinu pacientov trpiacich ochoreniami pohybového aparátu. Materiály v nanomeradle možno použiť na diagnostiku alebo na organizovaný prenos terapeutík na špecifické miesta. 

Viac o téme: ZlatoSlovenská vedaPohybové ochorenia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu