Sobota2. december 2023, meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich

Na Slovensko má v nadchádzajúcich týždňoch prísť vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Vyše 1400 vakcín účinných proti opičím kiahňam má na Slovensko prísť v nadchádzajúcich týždňoch. Uviedol to komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Slovensko má vakcíny dostať od Európskej komisie (EK).

"V súčasnosti prebieha finalizácia zmluvnej dokumentácie pre prijatie daru pod gesciou Správy štátnych hmotných rezerv SR. Dodanie vakcín v počte 1440 prebehne po podpísaní darovacej zmluvy," ozrejmil rezort. EK organizuje spoločnú dodávku vakcín, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková v júli avizovala, že pôjde o vakcínu Jynneos.

Príznaky sa podobajú chrípke

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 13 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá vyrážka typická pre opičie kiahne. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.
 

Viac o téme: VakcínySlovenskoOpičie kiahne
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu