Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke: Prioritami budú štyri oblasti

Galéria fotiek (1)
Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská republika preberá v piatok predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4). Ide v poradí už o šieste slovenské predsedníctvo v tejto skupine, ktoré sa tentokrát uskutoční v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.


Rezort diplomacie podotkol, že vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine musí byť spolupráca krajín viac ako kedykoľvek predtým založená na princípoch dodržiavania ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu, dobrých susedských vzťahov a oddanosti k európskej integrácii a transatlantickej spolupráci.

Slovenské predsedníctvo bude aj naďalej poskytovať podporu Ukrajine

"Je nevyhnutné, aby sme sa zamysleli nad úlohou vyšehradskej spolupráce v tomto meniacom sa prostredí. Práve preto slovenské predsedníctvo poskytne platformu pre otvorený dialóg v tejto oblasti a bude iniciovať internú reflexiu o budúcnosti a prioritách vyšehradskej spolupráce," uviedlo MZVEZ SR. Slovenské predsedníctvo bude aj naďalej poskytovať podporu Ukrajine, ktorá čelí vojenskej agresii. "Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli Ukrajine obnoviť jej suverenitu v medzinárodne uznaných hraniciach," zdôrazňuje ministerstvo.

Cieľom slovenského predsedníctva bude väzby rozšíriť a ešte viac posilniť

Vývoj spojený so situáciou na Ukrajine vyvoláva podľa slovenského rezortu diplomacie vážne otázky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany krajín a ich občanov, ktoré si vyžadujú globálne a európske odpovede, no mnohé sa dajú riešiť aj priamo v našom regióne. MZVEZ SR tiež podotýka, že medzi krajinami Vyšehradskej spolupráce sa podarilo vybudovať silné ekonomické a infraštruktúrne prepojenia, pričom cieľom slovenského predsedníctva bude tieto väzby rozšíriť a ešte viac posilniť.

Prioritami budú štyri oblasti

Prioritami slovenského predsedníctva budú štyri oblasti. V oblasti "prepojenia" sa bude orientovať na prehlbovanie regionálnej spolupráce pri rozvoji dopravy, jadrovej energetiky a nízkouhlíkových technológií. V oblasti ekonomiky sa zameria na zelenú a digitálnu transformáciu. Kapitola udržateľnosť sa týka spolupráce v obehovom hospodárstve, zmene klímy či ochrane prírody. V oblasti "ľudia" predsedníctvo reflektuje nedávne zvýšenie ročného rozpočtu Medzinárodného vyšehradského fondu s cieľom posilniť spoluprácu najmä pri mobilite mládeže a medziľudských kontaktoch.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Cena elektriny na Slovensku opäť láme rekordy, prekročila už 500 eur za MWh

Zdražovanie elektrickej energie pokračuje extrémne rýchlo. Na pražskej burze PXE sa v pondelok (15. 8.) elektrina pre Slovensko ... viac »

Najčítanejšie články