Pondelok, 27. jún 2022. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Maturantka zverejnila status, radšej nemala: Za šírenie hoaxu k nej nabehla polícia! TOTO je jej vysvetlenie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

TRNAVA – Tento status na Facebooku sa jej teda fakt nevyplatil. Maturantka na sociálnej sieti zverejnila informácie o údajnej streľbe na piešťanskej strednej škole. Namiesto „lajkov“ si však tentokrát vyslúžila návštevu policajtov priamo u nej doma.


Muži zákona zasahovala v obci pri Trnave. Po posúdení obsahu spomínaného statusu a analýze odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality sa veci ujali trnavskí kriminalisti, ktorí vzhľadom aj na udalosti posledných dní situáciu nechceli podceniť. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Mária Linkešová.

Mladé dievča sa k statusu, kde bolo uvedené, že v Piešťanoch na strednej škole bola masová streľba s 21 obeťami, priznalo. "Uviedla, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Práve v pondelok má totiž na tejto strednej škole maturovať. Policajti ju upozornili, že takéto informácie a jej konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Na nevhodné správanie sme upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje," uviedla Linkešová.

Maturantka zverejnila status, radšej
Galéria fotiek (2)
Zdroj: TASR/DPA/Karl-Josef Hildenbrand

Polícia upozorňuje tínedžerov, že aj oni ako užívatelia sociálnych sietí sú trestnoprávne zodpovední za to, čo zverejňujú, a to aj keď ide o virtuálny svet. "Hoci sa v tomto prípade zistilo, že ide o hoax, podstatné je, či takáto informácia, ktorá sa šírila verejne, má potenciál vyvolať napríklad šírenie paniky medzi ľuďmi," upozornila hovorkyňa.

Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky.

Polícia rieši každý takýto prípad protiprávneho konania bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo virtuálnom svete.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články