Streda, 19. január 2022. Meniny má Mário, Sára, Zara, zajtra Dalibor, Sebastián.

Pre pacienta sa podľa exministra Krajčího pri predpisovaní liekov nič podstatné nemení

Marek Krajčí Galéria fotiek (1)
Marek Krajčí
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Pre pacienta sa od nového roka v súvislosti s predpisovaním liekov nič podstatné nemení. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR Marek Krajčí (OĽANO), ktorý bol jedným z predkladateľov pozmeňujúceho návrhu, ktorý zmenu priniesol.


"Jeho všeobecný lekár mu bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021. Pozitívna zmena pre pacienta, ktorá nastane, je, že keď pôjde k svojmu odbornému lekárovi v roku 2022, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov k svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne," uviedol Krajčí na sociálnej sieti.

Dodal, že špecialista môže vystaviť opakujúci sa recept, vďaka ktorému si pacient bez návštevy lekára môže pravidelne vyzdvihovať svoje lieky v lekárni. "Až do doby, kedy si ho špecialista opätovne nepozve na vyšetrenie alebo telefonickú konzultáciu jeho zdravotného stavu," spresnil.

Legislatívu kritizujú viacerí

Zmenu v predpisovaní liekov presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí. Zdôvodňovali to tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. 

Novú legislatívu kritizujú viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR či Asociácia nemocníc Slovenska. Vyzvali ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil jej účinnosť. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR verí, že MZ SR aj poslanci NR SR sa budú výhradami poskytovateľov, lekárnikov aj pacientov zaoberať. Ministerstvo reagovalo, že je naďalej otvorené diskusii.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články