Nedeľa, 20. jún 2021. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Polícia varuje občanov pred podozrivými telefonátmi: Môže ísť o podvod

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
11.06.2021 15:22

BRATISLAVA – Polícia varuje pred podozrivými telefonátmi, v ktorých podvodníci využívajú rôzne legendy v snahe získania od ľudí prístup k prihlasovacím údajom do bankových účtov prostredníctvom internet bankingu. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Bratislave Michal Szeiff.


"V noci na piatok sme zaznamenali na linke 158 v Bratislavskom kraji celkovo 13 oznámení, v ktorých nám občania nahlásili podvodné telefonáty od neznámych osôb," uviedol hovorca. Dodal, že podvodníci sa vydávajú za pracovníkov rôznych bankových inštitúcií, poisťovní a v niekoľkých prípadoch aj za príslušníkov Policajného zboru.

Podvodníci podľa polície volajúcim tvrdia, že im mal byť "hacknutý" alebo iným spôsobom zneužitý ich účet v banke, a požadujú prihlasovacie údaje k internet bankingu. V jednom z týchto prípadov muž podvodníkom tieto údaje poskytol, pričom mu v krátkom čase odišlo z účtu okolo 80.000 eur. 

Bratislavská krajská polícia v tejto súvislosti vyzýva občanov k zvýšeniu ostražitosti pri podozrivých telefonátoch a odporúča, aby občania v prípade takýchto telefonátov neposkytovali žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k bankovým službám.

V prípade seniorov odporúča, aby zvýšili obozretnosť, ak ich akákoľvek osoba požiada telefonicky o požičanie finančnej hotovosti. Taktiež aby neotvárali svoje príbytky, prípadne odmietli ponúkanú službu pracovníkov plynární, elektrární, vodární, či iných inštitúcií, ktorí nie sú ohlásení. Ak sa osoba, ktorú nepoznajú, správa podozrivo a snaží sa pod rôznymi zámienkami nadviazať s nimi kontakt, získať ich dôveru a vstúpiť do ich príbytku, radí kontaktovať políciu na čísle 158.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články